Mieczysław Pleśniak

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mieczysław Pleśniak

Źródło: www.portel.pl
Źródło: www.portel.pl
Imię i nazwisko Mieczysław Pleśniak
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1931 r. w m. Łabowa kolo Nowego Sącza
Data śmierci 5 grudnia 2012 r. w Nowej Dębicy
Dyscyplina trener piłki ręcznej

Mieczysław Pleśniak (ur.26 lutego 1931 r. w m. Łabowa kolo Nowego Sącza, zm. 5 grudnia 2012 r. w Nowej Dębicy) – prekursor piłki ręcznej w Elblągu. Współzałożyciel Międzyszkolnego Klubu Sportowego Truso Elbląg.

Działalność trenerska

Po ukończeniu studiów w 1954 roku na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie odebrał nakaz pracy do Elbląga. Skierowano go do Technikum Budowy Maszyn, gdzie rozpoczął pracę nauczyciela wychowania fizycznego. Od pierwszych dni oprócz obowiązków wynikających z planu lekcji angażował się społecznie w szkolenie piłkarzy ręcznych w elbląskich klubach sportowych: Turbina i MKS Zryw, które zasilał najbardziej utalentowanymi zawodnikami. Był współzałożycielem Międzyszkolnego Klubu Sportowego Truso, gdzie przez 55 lat wprowadzał w tajniki piłki ręcznej kolejne generacje wychowanków. Jego wychowankowie wygrywali turnieje rangi mistrzostw Polski i odnosili sukcesy zagraniczne oraz reprezentowali Polskę, wśród nich byli: Władysław Popielarski (uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Monachium 1972), Marek Panas ( IO Moskwa 1980), czy Zbigniewa Plechoć. Ich nazwiska na trwałe zapisały się w historii tej dyscypliny w kraju.

Trenerski dorobek Pleśniaka doceniły władze centralne, powierzając mu w latach 1964–1974 funkcję trenera kadry narodowej juniorów. Był Przewodniczącym Komisji Młodzieżowej w Związku Piłki Ręcznej w Polsce, członkiem Rady Trenerów przy Zarządzie głównym SZS. W Elbląskim Szkolnym Związku Sportowym odpowiadał za sport młodzieżowy. Otrzymał tytuł Honorowego Przewodniczącego ESZS.

Oprócz perfekcyjnego warsztatu trenerskiego ogromną uwagę zwracał na wychowanie młodych sportowców, poświęcając im wiele czasu poza boiskiem. Zaangażował się również w pracę powstałego w Elblągu klubu "Nestora", skupiającego zasłużonych trenerów, działaczy i zawodników.

Nagrody i odznaczenia

Był wielokrotnie honorowany między innymi:

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
  • Złotą Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej"
  • Diamentową Odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce
  • Odznaką 100-lecia Sportu Polskiego

Rada Miejska przyznała mu wyróżnienie "Bene Merentibus" za zasługi dla Elbląga.

Bibliografia

elblag.wm.pl [27.11.2014]
info.elblag.pl [27.11.2014]
gazeta.olsztynska.pl [27.11.2014]
tv.elblag.pl [27.11.2014]
mosir.elblag.eu [27.11.2014]