Mieczysław Wysocki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mieczysław Wysocki

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Mieczysław Wysocki
Data i miejsce urodzenia 14 kwietnia 1940 r. w miejscowości Wertepa Kiwerka (były ZSRR)
Data śmierci 14 listopada 1999 r., w Olsztynie
Dyscyplina działacz piłkarski
Największy sukces kierownik drużyny OKS Stomil Olsztyn

Mieczysław Wysocki (ur. 14 kwietnia 1940 r. w miejscowości Wertepa Kiwerka (były ZSRR), zm. 14 listopada 1999 r. w Olsztynie) – długoletni działacz piłkarski Stomilu Olsztyn (kierownik drużyny), wcześniej zawodnik tego zespołu.

Działalność sportow

Urodził się na wschodzie, na terenach zajmowanych później przez ZSRR. Wraz z rodzicami przyjechał do Olsztyna jako 5-letni chłopiec z jedną z pierwszych grup repatriacyjnych. Jako nastolatek trafił na stadion przy ul. Gietkowskiej w Olsztynie, gdzie trenowali reprezentanci Sparty (dzisiejszy KS Stomil) i tam rozpoczął treningi. Mimo słabych warunków fizycznych stał się niebawem podstawowym zawodnikiem zespołu, występował w roli rozgrywającego. Odznaczał się znakomitym wyszkoleniem technicznym i finezją w grze.

Podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej reprezentował przez dwa sezony Victorię Bartoszyce, ale po spełnieniu obowiązku wojskowego wrócił do OKS-u, z którym był związany do końca kariery sportowej.

Po rozbracie z wyczynowym sportem pozostał w klubie, pełniąc w sekcji piłki nożnej odpowiedzialne funkcje. Zapamiętany został przez wszystkich jako nieoceniony kierownik drużyny. Potrafił w zarodku gasić konflikty i stworzyć dobrą atmosferę. Dla wielu, szczególnie młodych działaczy był niedoścignionym wzorem. Łączył dobroć i uczciwość z codziennymi obowiązkami.

Bibliografia

Archiwum Janusza Poryckiego.