Mirosław Kacak

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mirosław Kacak

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Mirosław Kacak
Data i miejsce urodzenia 16 sierpnia 1954 r., Nidzica
Data śmierci 24 kwietnia 2013 r., Szczytno
Dyscyplina piłkarz
Największy sukces w latach 80. podpora defensywy II-ligowego zespołu piłkarskiego Gwardii Szczytno

Mirosław Kacak (ur. 16 sierpnia 1954 r. w Nidzicy, zm. 24 kwietnia 2013 r. w Szczytnie) – czołowy zawodnik II-ligowej Gwardii Szczytno.

Przebieg kariery sportowej

Ze sportem związał się w rodzinnej Nidzicy. Pierwszą dyscypliną, którą się zainteresował, był tenis stołowy. W 1971 roku zajął drugie miejsce w mistrzostwach powiatu. Będąc uczniem zespołu szkół zawodowych, zainteresował się futbolem. W latach 1970–1976 występował w zespole Startu Nidzica. Jego pierwszym trenerem był Zdzisław Kowalski, potem Andrzej Arcyz. Jeszcze jako junior został uznany za najlepszego zawodnika w Turnieju o Puchar Miasta Lubawy, a nagrodę ufundował najlepszy polski sędzia – Alojzy Jarguz. W międzyczasie krótko występował w Stomilu Olsztyn, ale po dwóch miesiącach wrócił do Nidzicy. W 1976 roku wywalczył z zespołem awans do III ligi, ale w tym samym sezonie odszedł do II-ligowej Gwardii Szczytno i tam od razu stał się podstawowym zawodnikiem, grając na pozycji stopera. Klub ze Szczytna reprezentował przez 9 lat, grając w nim w II i III lidze oraz w klasie międzywojewódzkiej.

W międzyczasie (1980) ukończył WyżWyższą Szkołę Oficerską MSW i został mianowany na podporucznika MO. W sierpniu 1980 r., grając jednocześnie w zespole piłkarskim, był pracownikiem dydaktycznym w WSO MSW w Szczytnie. Zajmował się problematyką wojskową. Prowadził szkolenie strzeleckie studentów WSO, a następnie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej i mimo pracy w Szkole Oficerskiej pracował jako szkoleniowiec w Gwardii Szczytno. Prowadził pierwszy zespół i grupy młodzieżowe. Był jednym z najlepszych obrońców w regionie w latach 80. oraz ostoją defensywy Gwardii w II lidze i w meczach o Puchar Polski szczebla centralnego. Dzięki znakomitym warunkom fizycznym i doskonałej grze zdobywał wiele bramek ze stałych fragmentów gry. Był wielokrotnym uczestnikiem meczów kadry województwa z zespołem czytelników "Gazety Olsztyńskiej".

Bibliografia

nidzica.wm.pl [13.12.2014]
MKS Szczytno.pl [13.12.2014]

Galeria zdjęć