Możliwości wyszukiwarek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

W Encyklopedii istnieją dwie wyszukiwarki:

każda z nich przeszukuje zbiór Encyklopedii Warmii i Mazur oraz zbiór Leksykonu Kultury Warmii i Mazur.

Wyszukiwarka w tytułach i treści haseł

Wyszukiwarka w tytułach i treści haseł jest najbardziej intuicyjną wyszukiwarką. Wystarczy zacząć wpisywać w pole Szukaj w menu górnym Encyklopedii pierwsze litery poszukiwanego słowa i otrzymasz podpowiedzi nazw istniejących haseł rozpoczynające się od wpisanych liter. Ta metoda jest najszybsza, jeżeli wiesz dokładnie, czego szukasz. Wybierając myszką z listy podpowiedzi poszukiwane hasło od razu wyświetlona zostanie jego treść. Jeżeli szukasz więcej niż konkretne hasło lub nie wiesz dokładnie, jak ono brzmi wpisz poszukiwaną frazę w pole Szukaj i naciśnąć klawisz o tej samej nazwie Szukaj. Otrzymasz alfabetyczną listę haseł, które w tytułach lub treści mają podane przez Ciebie w pytaniu słowo. Jeżeli istnieje hasło brzmiące dokładnie tak jak podane słowo zostanie ono wyświetlone na początku listy. Wyszukiwarka jest niewrażliwa na wielkość wprowadzanych liter, bez względu na to czy w pytaniu użyjesz wielkich czy małych liter, wynik będzie taki sam. Zadawane pytania mogą być bardziej rozwinięte, co pozwola na uzyskanie bardziej dopasowanych do oczekiwań wyników.

Jeśli chcecie, by wyszukiwarka znalazła wszystkie wystąpienia danego słowa, niezależnie od jego formy gramatycznej (np. przypadku), stosujcie znak * wg podanego przykładu:

Pieniężn*

W wyniku dostaniecie wykaz haseł, gdzie w tytułach lub treści użyte zostało nasze słowo w dowolnej formie gramatycznej (Pieniężny, Pieniężnego, Pieniężnemu, Pieniężnym itp.).

Wpisanie kilku słów w pytaniu tak jak w poniższym przykładzie:

Jora Wielka

Spowoduje, że w wyniku będą tylko hasła, w których występuje jednocześnie słowo Jora i Wielka.

Jeżeli kilku słów w pytaniu będzie ujęte w cudzysłów:

"dzień mieszka"

to w wynikach będą tylko hasła, które w treści lub tytule mają ujęte w cudzysłów słowa obok siebie.

Ograniczenie wyników do tych,które nie zawierają danego słowa uzyskuje się używając znak minus "-" przed tym słowem:

dzień mieszka -Dziecka

Dla powyższego pytania wyszukiwarka zwróci hasła zawierajace w tytuła lub treści słowa dzień, mieszka, ale nie zawierają słowa Dziecka.

Ograniczenie wyników tylko do plików multimedialnych (zdjęcia, filmy, nagrania) można uzyskać poprzedzając słowo prefiksem Plik:, np:

Plik: Jezioro


Wyszukiwanie można wykonać niezależnie dla Encyklopedii Warmii i Mazur lub Leksykonu Kultury Warmii i Mazur. W tym celu należy wybrać opcje Leksykon lub Encyklopedia obok przycisku Szukaj. Wyniki wyszukiwania oznaczone są ikonkami wskazujacymi na Encyklopedię FaviconEWiM.png albo Leksykon FaviconLKWiM.png

Zasoby Encyklopedii i Leksykonu podzielone są na podzbiory: hasła, pliki, kategorie, itp. Możesz ograniczyć wyszukiwanie do wybranego podzbioru. Służą do tego linki umieszone pod polem, w które wpisujesz poszukiwane słowo:

  • Strony
  • Multimedia
  • Strony pomocy i projektu
  • Wszystko
  • Zaawansowane

Klikając w wybrany link ograniczysz wyszukiwanie do odpowiedniego podzbioru. Pod linkiem Zaawansowane znajdziesz pełną listę podzbiorów i będziesz mógł wybrać kilka z nich jednocześnie.

Wyszukiwarka w wielu kategoriach

Wyszukiwarka w wielu kategoriach pozwala wyszukiwać hasła po kategoriach. Możesz w niej wskazać kilka kategorii i wyniku otrzymasz listę haseł, które jednocześnie należą do każdej z wybranych kategorii. Na przykład wybierająć kategorię POWIAT, Olsztyn i OŚWIATA. PLACÓWKI OŚWIATOWE, Szkoła podstawowa otrzymasz listę szkół podstawowych w powiecie olsztyńskim. Wyniki wyszukiwania oznaczone są ikonkami wskazujacymi na Encyklopedię FaviconEWiM.png albo Leksykon FaviconLKWiM.png