Mosty kolejowe nad rzeką Łyną w Olsztynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mosty kolejowe nad rzeką Łyną w Olsztynie

Mosty kolejowe na rzeką Łyną w Olsztynie.Fot. Adam Płoski
Mosty kolejowe na rzeką Łyną w Olsztynie.
Fot. Adam Płoski
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztyn
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Mosty kolejowe nad rzeką Łyną w Olsztynie
Mosty kolejowe nad rzeką Łyną w Olsztynie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mosty kolejowe nad rzeką Łyną w Olsztynie
Mosty kolejowe nad rzeką Łyną w Olsztynie
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Mosty kolejowe nad rzeką Łyną w Olsztynie – od momentu wzniesienia jeden z symboli wkroczenia Olsztyna na drogę do nowoczesności. Są to jedne z najładniejszych architektonicznie mostów w województwie warmińsko-mazurskim.

Opis

Mosty wzniesione są z kamienia (ciosy granitowe) oraz z czerwonej i żółtej cegły. Oba są do siebie zbliżone konstrukcyjnie i architektonicznie. Składają się z trzech przęseł (pod środkowym przepływa rzeka). Mosty mają ponad 20 m wysokości od lustra wody, a ich długość przekracza 50 m.

Historia

Mosty zostały wybudowane w związku z uruchomieniem linii kolejowej na trasie Toruń- Wystruć (ob. Czerniachowsk w obwodzie kaliningradzkim), która przebiegała także przez Olsztyn. Jako pierwszy wybudowano most północny (1871 r.), u podnóża którego wzniesiono kolejową stację pomp (obecnie nie istnieje). Olsztyński dworzec oddano do użytku w 1872 r. Rok później przez most przejechał pierwszy pociąg z Ostródy.

W kolejnych latach uruchamiano nowe połączenia kolejowe Olsztyna z regionem. Rozbudowywał się także lokalny węzeł klejowy. W 1893 r. wybudowano drugi most kolejowy na Łynie (północny), który podobnie jak ten wzniesiony wcześniej przeznaczony został na dwa tory.

W czasie pierwszej wojny światowej wojska rosyjskie na krótko zajęły Olsztyn i planowały w tym czasie wysadzenie obu mostów. Mosty przetrwały obie wojny światowe i do dziś wykorzystywane są zgonie z historycznym przeznaczeniem.

Zobacz też

atrakcje.olsztyn.pl [08.02.2015]
olsztyn24.com[08.02.2015]
olsztyn.fotopolska.eu (zdjęcia archiwalne) [08.02.2015]

Bibliografia

A. Płoski, Spacerownik po Olsztynie. Olsztyn przemysłowy i wojskowy, 10 września 2009 (dodatek do lokalnego wydania "Gazety Wyborczej").