Napierki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Napierki

Napierki.Fot. Motek23. Źródło: Commons Wikimedia [19.09.2014]
Napierki.
Fot. Motek23. Źródło: Commons Wikimedia [19.09.2014]
Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Janowiec Kościelny
Sołectwo Napierki
Liczba ludności (2012) 180
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 13 - 111 Janowiec Kościelny
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Napierki
Napierki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Napierki
Napierki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Kościół w Napierkach
Fot.: © Mieczysław Wieliczko

Napierki (Dąbrówka, Dombroffky, Danerowski, Dawbrowken, Napiórki, niem. Napierken, Napirk, od 1938 r. Wetzhausen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowiec Kościelny. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2012 roku wieś liczyła 180 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Bogdan Nazar[1].

Położenie

Wieś położona jest przy granicy województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, nieopodal drogi krajowej nr 7, w odległości ok. 9 km od Janowca Kościelnego.

Dzieje miejscowości

Informacja o wsi zapisała się w dokumencie z 1371 r., kiedy Winrich von Kniprode‏‎ nadał Pieciowi (bądź Petze, Peter) i Maciejowi 22 włóki rolne, 0,5 włóki łąk w Dąbrówce (Napierkach) na prawie chełmińskim. Nowi właściciele zobowiązani zostali do świadczenia jednej służby zbrojnej. Wieś w pierwszych wiekach występowała pod nazwą Dąbrówka. W 1484 r. teren Napierek obejmował 40 włók. W tym roku wielki mistrz Merten Truchsess odnowił przywilej lokacyjny i zmienił nazwę wsi na Naperken. Nazwa wsi pochodziła od nazwiska osadników wsi - Napierków.

W 1499 r. we wsi funkcjonowała karczma Marcina Duszota. Znajdowała się ona przy trakcie z Mławy do Warszawy. W połowie XVI w. wieś zamieszkiwana była wyłącznie przez Polaków. W 1643 r. gospodarzami byli: Marcin Napierski, Andrzej, Wojciech i Marcin Kanigowscy. W 1749 r. ziemię w Napierkach uprawiali: Johann Peplowski, Christoph Brauenberg, Wenzlawski i Mathias Peplowski. Szkołę założono tu za panowania Fryderyka Wilhelma I. W 1877 r. w około 42 % mieszkańcami wsi byli Mazurzy.

Zabudowa wsi jest zwarta – w średnim stanie technicznym.

Gospodarka

W Napierkach działa sklep, świadczone są usługi rzemieślnicze.

Religia

We wsi znajduje się siedziba lokalnej parafii rzymskokatolickiej.

Ludzie związani z miejscowością

Zabytki

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. VI, Warszawa 1885.
Wijaczka Jacek, Dzieje wsi do końca XVIII wieku, [w:] Historia Nidzicy i okolic, pod red. Waldemara Rezmera, Nidzica 2012, ss. 165–202.
Wrota Warmii i Mazur [19.09.2014].
Wikipedia [19.09.2014]

Przypisy