OKS Warmia i Mazury

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
OKS Warmia i Mazury

OKS Warmia i Mazury
Pełna nazwa klubu Olsztyński Klub Sportowy "Warmia i Mazury"
Data założenia od 1994 r.
Sekcje rozwijanie i organizowanie powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji, turystyki oraz czynnego wypoczynku w środowisku osób niepełnosprawnych ze schorzeniem narządu wzroku
Adres 10-508 Olsztyn, ul.Mickiewicza 17/3

OKS Warmia i Mazury Olsztyn – czołowy klub polski zrzeszający sportowców niepełnosprawnych. Oprócz codziennej pracy rehabilitacyjnej prowadzi z dużymi sukcesami działalność wyczynową, zdobywając medale paraolimpijskie.

Historia i działalność

Klub prowadzi działalność od 1994 r., a od 2012 r. jest organizacją pożytku publicznego. Głównym założeniem jest rozwijanie i organizowanie powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji, turystyki oraz czynnego wypoczynku w środowisku osób niepełnosprawnych ze schorzeniem narządu wzroku. Obszarem działania Klubu jest Olsztyn i inne miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego. W chwili obecnej członkami Klubu jest blisko 250 osób. Od kilkunastu lat klub cyklicznie organizuje imprezy sportowe o zasięgu ponadregionalnym, ogólnopolskim, a także międzynarodowym. Są to spływy kajakowe, turnieje bowlingów, szachowe, strzeleckie, warcabowe, brydża sportowego, zawody strzeleckie oraz wyścigi w kolarstwie tandemowym. W imprezach tych uczestniczą inwalidzi z upośledzeniem wzroku z całego kraju. Pod okiem wykwalifikowanych trenerów odbywają się systematyczne zajęcia w następujących sekcjach: bowling i kręgle, brydż sportowy, kajakarstwo, kolarstwo, pływanie, showdown, strzelectwo laserowe i pneumatyczne, szachy, taniec, warcaby.

Wybitni zawodnicy

Wielu zawodników to członkowie Kadry Polski reprezentujący kraj na zawodach międzynarodowych, mistrzostwach Europy, mistrzostwach świata oraz igrzyskach paraolimpijskich. Corocznie średnio zawodnicy zdobywają około 40 medali na zawodach rangi Mistrzostw Polski Najwybitniejsi zawodnicy to srebrni medaliści Igrzysk Paraolimpijskich w kolarstwie tandemowym Krzysztof Kosikowski i Artur Korc, trzykrotna srebrna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w kolarstwie Anna Harkowska oraz Mieczysław Kontrymowicz - wielokrotny medalista Mistrzostw Świata oraz Europy w bowlingu i kręglach klasycznych.

Zarząd OKS Warmia i Mazury Olsztyn

Jest założycielem Klubu i jego prezesem od momentu powstania, tj. 1994 r. Wspólnie z grupą pasjonatów sportu stworzył w Olsztynie jeden z najbardziej utytułowanych klubów zrzeszających osoby niewidome i słabowidzące. Jest również zawodnikiem, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w szachach, brydżu i kolarstwie tandemowym.

Jest związany z Klubem od samego początku. Przez szereg lat był skarbnikiem. Opiekuje się sekcją pływacką. Kopalnia pomysłów i różnych inicjatyw. Doskonały masażysta i zapalony bowlingowiec

Pracuje w Klubie od 1996 r. Przez wiele lat była księgową, a obecnie czuwa nad wszelkimi kwestiami formalnoprawnymi. Opiekuje się sekcją taneczną.

Opiekuje się najmłodszą sekcją w klubie – showdown.

Opiekuje się sekcją bowlingową, której członkowie osiągają znakomite wyniki zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Jest znakomitym zawodnikiem z wieloma sukcesami na koncie. Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej jest Krystyna Krajewska, natomiast członkami: Alina Renkowska oraz Kazimierz Bobrowski.

Bibliografia

okswim.pl [22.10.2014]