Odnożyca kępkowa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Odnożyca kępkowa

Ramalina fastigiata
(Pers.) Ach.
Odnożyca kępkowa.Fot. Dariusz Kubiak.
Odnożyca kępkowa.
Fot. Dariusz Kubiak.
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby workowe
Klasa miseczniaki (Lecanoromycetes)
Rząd misecznicowce
Rodzina odnożycowate
Rodzaj odnożyca
Gatunek odnożyca kępkowa
Synonimy

Odnożyca kępkowa (Ramalina fastigiata (Pers.) Ach. – gatunek zlichenizowanego grzyba workowego (porostu) z rodziny odnożycowatych (Ramalinaceae), rzędu misecznicowców (Lecanorales).

Plecha

Plecha odnożycy kępkowej jest zwykle drobnokrzaczkowata, do 5 cm długości, rzadko większa, szarozielona. Nie barwi się od standardowych odczynników (P-, K-, C-). Odcinki spłaszczone, rozgałęzione, dołeczkowane, na zakończeniach zawsze z owocnikami. Owocniki (apotecja) do 0,5 cm średnicy, czasem większe, z brzeżkiem o tarczkach jasnobrunatnych, czasem różowawo przyprószonych.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek ten pojawia na korze drzew liściastych rosnących pojedynczo, zwłaszcza na drzewach przydrożnych. Jest porostem światłolubnym i nitrofilnym. Na korze osiki wkracza niekiedy do wnętrza zbiorowisk leśnych, zawsze jednak występuje w miejscach odsłoniętych i nasłonecznionych.
Na Warmii i Mazurach gatunek ten występuje jeszcze dość często, ale w niektórych regionach nie jest już spotykany.

Wartość użytkowa

Gatunek był jeszcze niedawno pospolity w całym kraju, obecnie jest coraz rzadszy, a w niektórych regionach ginący. Porost został umieszczony na Czerwonej liście porostów w Polsce jako narażony na wymarcie (EN). W Polsce podlega ścisłej ochronie prawnej.

Zobacz też

species.wikimedia.org, Ramalina fastigiata [22.04.2014]

Bibliografia

Cieśliński Stanisław, Czyżewska Krystyna, Fabiszewski Jerzy, Czerwona lista porostów w Polsce. Red list of the lichens in Poland, [w:] Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Red lists of plants and fungi in Poland, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 71–89.
Cieśliński Stanisław, Atlas rozmieszczenia porostów (Lichenes) w Polsce północno-wschodniej, Phytocoenosis 15 (N.S.), Suppl. Cartograph. Geobot. 2003, nr 15, s. 1-430.
Fałtynowicz Wiesław, Porosty w lasach. Przewodnik terenowy dla leśników i taksatorów, Warszawa 2012.