Pałac w Dłutowie Starym

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Pałac w Dłutowie Starym
typ obiektu: pałac
lokalizacja: Dłutowo Stare

Pałac w Dłutowie Starym – zespół pałacowo-parkowy położony w Dłutowie Starym, w powiecie działdowskim, w gminie Działdowo. Pałac wpisany jest do rejestru zabytków.

Historia

W 1839 r. wieś nabył w drodze licytacji Konstanty Łabęcki, który w 1852 r. rozbudował istniejący dwór w pałac, nadając mu formy renesansu włoskiego. Pałac ma okrągłą basztę w południowo wschodnim narożniku. Pierwotnie współistniał z kaplicą. Łabęcki wzniósł również tzw. "apteczkę", która służyła jako domek ogrodnika. W 1890 r. odbyła się kolejna przebudowa, którą podjęła właścicielka Maria Wrotnowska.

W 1927 r. pałac w Dłutowie Starym przeszedł na własność Sejmiku Powiatowego Mławskiego, który wydzierżawił go zakonnicom z przeznaczeniem na dom sierot. Po II wojnie światowej, w 1948 roku, w pałacu pomieszczono Dom Dziecka. Od 1956 roku w pałacu działała szkoła. Właścicielem budynku stał się PGR Zielone.

Pałac ulegał dewastacji i wymagał remontu. Ostatecznie został sprzedany prywatnym inwestorom. Obecnie obiekt pełni funkcje rezydencjonalne. Park dworski otoczony ceglanym murem zajmuje powierzchnię 7,4 ha. Na jego terenie znajduje się pałac, "apteczka" i staw (0,7ha).

Bibliografia

Kanon krajoznawczy Warmii i Mazur, red. S. Charajda, I. Liżewska, K. Młynarczyk, Olsztyn 2010.
pałacwdlutowie.pl [20.02.2015]