Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pasymiu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pasymiu

Kościół parafialny.Źródło: www.pasym-parafia.pl, 17.12.2013.
Kościół parafialny.
Źródło: www.pasym-parafia.pl, 17.12.2013.
Siedziba Pasym
Adres ul. Jedności Słowiańskiej 3, 12-130 Pasym
Data powołania XVI w.
Wyznanie protestanckie
Kościół Ewangelicko-Augsburski
Diecezja mazurska
Kościół Kościół Ewangelicko-Augsburski w Pasymiu
Parafia w Pasymiu


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pasymiu – ewangelicko-augsburska parafia, należąca do diecezji mazurskiej. Erygowana w XVI w. Mieści się przy ul. Jedności Słowiańskiej 3 w Pasymiu.

Historia parafii

Kościołem parafialnym wspólnoty ewangelickiej w Pasymiu została świątynia wzniesiona w połowie XV w. W 1547 r. Biskup Speratus powołał na proboszcza w Pasymiu ks. dr. Andrzeja Samuela - pisarza religijnego. W 1579 r. w parafii odbyła się wizytacja biskupa dr. Johannesa Wieganda. Parafia obejmowała wówczas ziemię pasymską, a jej członkowie mieszkali w 19 okolicznych wioskach. Duchownych zaś opłacano z kasy miejskiej.
W protokole powizytacyjnym przyjęto, że duchowni powinni przynajmniej raz w roku odwiedzić każdy dom i sprawdzić, czy znane są zasady życia chrześcijańskiego i czy wprowadza się je w życie. Biskup nakazał także czytanie katechizmu przed lub po nabożeństwie porannym.
Nabożeństwa w parafii odbywały się w języku polskim i niemieckim. W języku polskim odprawiane były do lat 30-tych XX w. Na przełomie XIX/XX w. w parafii było 5500 wiernych, a od 2500 do 3000 uczęszczało na nabożeństwa w języku polskim.
W 1807 r. do miasta przybył cesarz Napoleon, który zajął plebanię ówczesnego superintendenta Paula Sonnenberga.
W latach 30-tych i 40-tych XX w. niektórzy parafianie wystąpili z kościoła przyłączając się do frakcji Niemieckich Chrześcijan. Był to bardzo trudny okres dla pasymskiej parafii. W 1945 r. proboszcz ks. Ernst Burdach, po klęsce Niemiec w II wojnie światowej opuścił swą parafię. Lasami dojechał do Olsztyna i ostatnim pociągiem wyjechał na Zachód.
Po II wojnie światowej z Pasymia i okolic wyjechało wielu wiernych kościoła ewangelickiego. Pod koniec lat 50-tych XX w. parafia liczyła prawie 3000 wiernych, z czego w Pasymiu i okolicy 1100. Dziś parafia liczy 200 wiernych.

Duchowni parafii

Proboszcz:

ks. Witold Twardzik

Filiały

Filiał w Dźwierzutach

Filiał w Jedwabnie

Zobacz też

Diecezja mazurska

Bibliografia

Diecezja mazurska [21.12.2013]
Parafia w Pasymiu [17.12.2013]