Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu

Siedziba Reszel
Adres ul. Słowackiego 9, 11-440 Reszel
Data powołania 10.11.1337 r.
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja Warmińska
Dekanat Reszel
kościół Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu – parafia rzymskokatolicka w Reszlu, w archidiecezji warmińskiej, dekanacie Reszel. Proboszczem parafii jest ks. prał. kan. Dyzma Wyrostek.

Kościół parafialny

Kościół parafialny znajduje się przy ul. Słowackiego od południowej strony Starego Miasta. Akt lokacyjny Reszla datowany na 12.07.1337 r. wspomina o wyposażeniu, jakie miało się znaleźć w obiekcie sakralnym. Kościół został wybudowany ok. 1360 r., jednak nie jest to kwestia bezsporna. Pierwsza informacja o Kościele, który dziś jest znany jako Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, jest datowana dopiero na 1402 r. Początkowo prace budowlane przyczyniły się do powstania korpusu świątyni i dolnego elementu wieży, natomiast reszta prac przypadła dopiero na schyłek epoki średniowiecza, tj. XV w. Wzniesiono wtedy zakrystię oraz kruchtę.

W 1474 r. miał miejsce pożar, który przyczynił się do dużych zniszczeń obiektu. Odbudowa nastąpiła szybko, w przeciągu roku. Powstało kilka nowych elementów, takich jak charakterystyczne sklepienie na korpusie świątyni (gwieździste). Ponadto wzniesiono szczyt we wschodniej części kościoła. Prawdopodobnie na początku XVI w. zajęto się wieżą kościoła, którą podwyższono. Prace budowlane na tym etapie zakończono.

Biskup Marcin Kromer w dniu 03.04.1580 r. wyświęcił świątynię ku chwale Najświętszej Maryi Panny, a także świętych Piotra i Pawła.

W 1806 r. kościół ponownie ucierpiał w konsekwencji pożaru. Po jego odbudowie po raz kolejny został konsekrowany. Uczynił to w 1817 r. Andrzej Hatten pełniący urząd biskupa pomocniczego. Kościół wyświęcono ku czci św. Piotra, Pawła i Katarzyny.

Kościół wybudowano w stylu gotyckim. Jest to obiekt halowy posiadający trzy nawy. Materiałem budowlanym była cegła. Świątynię wybudowano na planie prostokąta. Wieża mierzy 52 m, posiada osiem kondygnacji. Obok sklepienia gwieździstego kościół posiada także sklepienie krzyżowo-żebrowe. W 1471 r. wybudowano w kościele bibliotekę po wschodniej stronie świątyni. Józef Hohenzollern zapewnił środki na powstanie w XIX w. ołtarza głównego. Kościół jest wyposażony w wiele obiektów zabytkowych, m.in.: kielich (z 1693 r. oraz z wieku XVIII), krzyże w stylu rokoko, monstrancja z początku XVIII w., relikwiarze z pierwszej poł. XVIII w.

Duchowni parafii

proboszcz: ks. prał. kan. Dyzma Wyrostek

Filie parafii

  • Kościół filialny św. Andrzeja Boboli w Gudnikach
  • Kaplica filialna św. Jana Chrzciciela w Kominkach
  • Kaplica filialna św. Anny w Robawach

Zobacz też

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu Ppl.wikipedia.org, parafie pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła[05.08.2014]

Bibliografia

Archidiecezja Warmińska[05.08.2014]
pl.wikipedia.org, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła[05.08.2014]
reszel.pl[05.08.2014]