Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie

Siedziba Barczewo
Adres Plac Batorego 1a, 11-010 Barczewo
Data powołania 01.07.1989 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
archidiecezja warmińska
Dekanat Barczewo
kościół kościół św. Andrzeja Apostoła w Barczewie
Wspomnienie liturgiczne 30 listopada

Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła Barczewie – parafia rzymskokatolicka, leżąca w województwie warmińsko-mazurskim, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Barczewo. Proboszczem parafii jest o. Dawid Szulca OFM.

Dzieje parafii

Parafia św. Andrzeja Apostoła została erygowana dnia 1 lipca 1989 r. Powstała z istniejącej już wcześniej parafii na terenie miasta Barczewo, tj. z parafii pw. św. Anny.

Siedzibą parafii jest kościół św. Andrzeja Apostoła. Obiekt wzniesiono w 1325 r. W 1380 r. zaczęto go rozbudowywać, co zajęło blisko 10 lat. Jest to budowla jednonawowa w stylu gotyckim. Kościół stanowił niegdyś część klasztoru franciszkańskiego (skrzydło południowe).

W 1326 r. na terenie Barczewa zorganizowano konwent zakonny. Było to możliwe dzięki inicjatywie biskupa warmińskiego – Eberharda z Nysy. Na skutek szerzącej się w wieku XVI reformacji nastąpił kryzys religijny, dlatego klasztor zamknięto, podobnie jak wiele innych w tym czasie. Pod koniec XVI w., tj. w 1594 r. kard. Andrzej Batory (bratanek Stefana Batorego) objął władzę nad księstwem warmińskim. Dzięki jego staraniom zarówno kościół, jak i klasztor poddano remontowi. Andrzej Batory zwrócił się do Benedykta Gąsiorka z propozycją objęcia przez bernardynów obiektu klasztornego. Tak też się stało, a pomysł poparł Henryk Gaetano, który pełnił w tym czasie obowiązki legata papieskiego. Bracia bernardyni osiedlili się w Barczewie w roku 1598. Dzięki nim kościół zyskał m.in. dwa ołtarze, cyborium, wieżę.

W roku 1734 miał miejsce pożar klasztoru, jednak benedyktyni szybko podjęli prace nad odbudową strawionych przez ogień kompleksów.

Wokół kościoła zorganizowano następujące bractwa:

  • Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
  • św. Antoniego
  • Trzeci Zakon św. Franciszka

Po rozbiorach Polski tereny te dostały się pod panowanie pruskie. Nowe władze zamknęły klasztor w 1830 r.

W 1982 r. do Barczewa powrócili bracia franciszkanie, którzy zajęli się organizowaniem na nowo życia klasztornego. Z ich inicjatywy podjęto prace remontowe kościoła św. Andrzeja Apostoła.

Filie parafii

Kaplica św. Antoniego w Jedzbarku – 25 lipca 1989 r. obiekt ten ustanowiono kaplicą filialną na rzecz parafii św. Andrzeja Apostoła w Barczewie. Historia kaplicy sięga lat 60. XX w. Pierwsza stanowiła własność prywatną ks. Huberta Meika. 12 września 1973 r. biskup warmiński Józef Drzazga wydał pozwolenie na wzniesienie w Jedzbarku kaplicy. Rok później dzięki ks. Bronisławowi Kuculisowi rozpoczęto prace budowlane. Kaplicę oddano do użytku 25 grudnia 1982 r., odprawiono w niej wówczas pierwsze nabożeństwo dla wiernych.

Duchowni parafii

proboszcz: o. Dawid Szulca OFM

Zobacz też

Barczewo, pl.wikipedia.org[24.08.2014]

Bibliografia

Archidiecezja warmińska, Barczewo: Parafia Świętego Andrzeja Apostoła[24.08.2014]
Historia klasztoru w Barczewie, ofmbarczewo.cal24.pl[24.08.2014]
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Barczewie, pl.wikipedia.org[24.08.2014]
Parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Barczewie[24.08.2014]
deon.pl[24.08.2014]