Parafia pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku

Kościół pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Babiak
Adres Babiak 17, 11-100 Lidzbark Warmiński
Data powołania II poł. XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Górowo Iławeckie
Kościół kościół pw. św. Augustyna i Anny w Babiaku

Parafia pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Górowo Iławeckie należącym do diecezji warmińskiej. Kościół parafialny pw. św. Augustyna i św. Anny znajduje się w Babiaku. Od 2008 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Sławomir Wiśniewski.

Kapliczka w Babiaku, fot. Mieczysław Kalski

Historia parafii

W przywileju lokacyjnym Babiaka w 1342 r. początkowo nie przewidywano założenia parafii, ta jednak wkrótce powstała. Murowany kościół pw. św. Augustyna i Anny w Babiaku, początkowo bez wieży, wzniesiono jeszcze w II połowie XIV wieku. Około 1350 roku jego konsekracji dokonał biskup Herman von Prago. Pod koniec XIV wieku wzniesiono wieżę dzwonniczą w neogotyckim stylu, którą podwyższono w 1844 roku, wykańczając szczytami. Niegdyś na kościelnej wieży znajdowały się cztery dzwony (3 duże i 1 mały sygnaturowy). W 1942 roku duże dzwony zdemontowano i miały być przeznaczone na cele wojenne. Dzwon z kościoła w Babiaku, odlany w Gdańsku w 1624 roku, jakiś czas temu został odnaleziony na terenie Niemiec. W wieku XVI dotychczasowe drewniane elementy budowli zastąpiono murowanymi. Powtórnej konsekracji 29 sierpnia 1580 roku ku czci świętych Anny i Augustyna dokonał biskup Marcin Kromer.
Ołtarz główny wykonano około 1680 roku. W środkowej jego części znajduje się rzeźbiona grupa św. Anny Samotrzeć, pochodząca z szafy nie zachowanego ołtarza późnogotyckiego (z około 1500 roku). Z przełomu XVII i XVIII wieku pochodzą dwa ołtarze boczne – Jezusa Zmartwychwstałego i św. Józefa, a także ośmiokątna ambona ozdobiona figurami czterech ewangelistów. Obecny wygląd świątynia zawdzięcza pracom restauratorskim z 1864 roku kiedy przedłużono ku wschodowi prezbiterium i dobudowano zakrystię i kruchtę. Wnętrze zdobią ołtarze barokowe pochodzące z przełomu XVII i XVIII w. oraz rzeźba św. Anny z XVI w. Renowację wnętrza przeprowadzono w 1966 roku. Proboszcz parafii, Sławomir Wiśniewski, obejmuje opieką duszpasterską również parafię pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Runowie.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Filie parafii

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Dzwon z kościoła pw. św. Augustyna i św. Anny w Babiaku
Relikwiarz z kościoła pw. św. Augustyna i Anny w Babiaku
Włóczęgostwo fotograficzne, adelamak.blogspot.com [20.09.2014]

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Jeden proboszcz, dwie parafie, "Posłaniec Warmiński" [20.09.2014]