Parafia pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie

Kościół pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie[30.03.2015]
Siedziba Miłomłyn
Adres ul. Pasłęcka, 14-140 Miłomłyn
Data powołania 1340 i 15 lutego 1962 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja elbląska
Dekanat Miłomłyn
Kościół Kościół pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie
parafiamilomlyn.mazury.pl


Parafia pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie — rzymskokatolicka parafia w dekanacie Miłomłyn, w diecezji elbląskiej. Kościół parafialny znajduje się w Miłomłynie. Obecnie (2015 r.) proboszczem parafii jest ks. kanonik Marian Żbikowski.

Historia parafii

Miejscowość początkowo powstała jako strażnica krzyżacka przełomie XIII i XIV w. Pierwsze wzmianki o tutejszym proboszczu - Ludwiku pochodzą z 1323 roku, a w roku 1340 erygowano w Miłomłynie parafię. Kościół parafialny zbudowano w miejscu starej pokrzyżackiej świątyni wzniesionej przed 1335 rokiem. Była to budowla z kamienia polnego i cegły. Przylegała do niej plebania oraz wieża dzwonnicza. W czasie reformacji w 1525 roku, wraz z ogłoszeniem luteranizmu wyznaniem państwowym, jak wszystkie świątynie Prus Książęcych kościół stał się ewangelicki. Obecnie istniejący neogotycki kościół oraz dziedziniec z ostrołukowymi arkadami wybudowano w latach 1898–1901. Powstał w miejscu starego kościoła pochodzącego z czasów krzyżackich, który rozebrano w końcu XIX wieku. Zachowała się część muru północnej nawy oraz wieża dzwonnicza z 1341 roku z okienkami w kształcie strzelnic. W kościele znajduje się cenny późnobarokowy ołtarz główny i późnobarokowa rzeźbiona ambona z 1715 roku. Parafia została ponownie erygowana 15 lutego 1962 roku przez biskupa warmińskiego Tomasza Wilczyńskiego. W latach 1931–1932 zbudowano w Miłomłynie katolicką kaplicę św. Elżbiety. Kaplica należała początkowo do luteran, ale gdy opuścili oni miasto w latach 60-tych XX wieku przejął ją Urząd Gminy. W 1990 roku odzyskała ją parafia, a po odrestaurowaniu została poświęcona 17 kwietnia 1993 roku i stała się kościołem filialnym.

Do parafii należą miejscowości: Miłomłyn, Bagieńskie, Faltyjanki, Kamieńczyk, Majdany Wielkie, Liksajny, Skarpa, Tarda, Wieniec, Wólka Majdańska, Zatoka Leśna, Piławki, Ligowo.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Filie parafii

  • Kościół filialny pw. św. Elżbiety w Miłomłynie.

Grupy działające na terenie parafii

  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Diecezja elbląska
Kościół pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie

Bibliografia

"Historia Miłomłyna" strona Urzędu Miasta Miłomłyn] [30.03.2015]
Strona parafii pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie] [30.03.2015]
Parafia św. Bartłomieja w Miłomłynie Wikipedia [30.03.2015]