Parafia pw. św. Benedykta w Lubajnach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Benedykta w Lubajnach

Kościół parafialny.Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Kościół parafialny.
Fot.: © Mieczysław Wieliczko
Siedziba Lubajny
Adres Lubajny 46, 14-100 Ostróda
Data powołania 1 czerwca 2005 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Ostróda I – wschód
Kościół kościół pw. św. Benedykta w Lubajnach

Parafia pw. św. Benedykta w Lubajnach – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Ostróda I – wschód, należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Lubajnach. Obecnie (2014 r.) proboszczem parafii jest ks. mgr lic. Wiesław Kaniuga.

Historia parafii

Parafia została erygowana 1 czerwca 2005 roku. Wspólnotę tworzą mieszkańcy trzech wsi Lubajn, Zwierzewa i Nowego Siedliska. Obecnie wspólnota liczy około 1300 wiernych. Przed powstaniem parafii wszystkie trzy miejscowości należały do wspólnoty św. Faustyny w Ostródzie. Opiekę duszpasterską sprawował wtedy ks. Władysław Szmul. Msza św. była odprawiana w Lubajnach we wszystkie niedziele i uroczystości. Z inicjatywy ks. Władysława i parafian rozpoczęto budowę kościoła w Lubajnach. W ciągu roku stanęła świątynia, wzniesiona według projektu i pod nadzorem inż. Kazimierza Klimaszewskiego, który całą pracę wykonał społecznie.

Kościół został konsekrowany 8 grudnia 1995 roku przez biskupa Juliana Wojtkowskiego. W tym samym roku przy kościele zostały wybudowane kaplice różańcowe.

W kwietniu 1996 roku najważniejszym wydarzeniem była peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej. Miesiąc później abp Edmund Piszcz ustanowił w Lubajnach dekanalne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Specjalnie sprowadzono z Fatimy figurę. Zgodnie z rozporządzeniem ówczesnego ordynariusza od tamtego czasu w świątyni odbywają się od maja do października nabożeństwa fatimskie.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościół w kwiatach, "Posłaniec Warmiński" [09.11.2014]