Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Bratianie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Bratianie

Siedziba Bratian
Adres Bratian 68, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie
Data powołania 01.07.1991 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja toruńska
Dekanat Nowe Miasto Lubawskie
kościół(budynek) Kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego
bratian.diecezja.torun.pl

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Bratianie - parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Nowe Miasto Lubawskie. Obowiązki proboszcza wypełnia ks. Edward Barański. Parafia została założona 01.07.1991 r.

Historia miejscowości i dzieje parafii

Dzieje parafii w Bratianie sięgają średniowiecza. W XIII w. z inicjatywy brata Jana pochodzącego z Sandomierza w Bratianie wybudowano zamek. Postać brata Jana wiąże się z nadaniem miejscowości obecnej nazwy, tj. Bratian. Wedle przekazów kronikarza Kaspara Hennebergera Jan z Sandomierza miał otrzymać posiadłości ziemskie na obszarze dzisiejszego Bratianu jako wynagrodzenie za pełnioną służbę wojskową u Krzyżaków.

W 1340 r. wojska zakonu krzyżackiego wzniosły na tym terenie wartownię. Wybudowany zamek stał się ważnym miejscem spotkań. Była to siedziba wójtostwa, którą postanowiono przenieść do Bratianu z Nowego Miasta. Zamek służył Krzyżakom nie tylko do celów obronnych, lecz także wizytacyjnych. Ludolf Konig przyjmował na zamku wielkich dostojników, w tym także księcia mazowieckiego Bolesława oraz Ziemowita. W 1410 r. przybył do niego wielki mistrz Ulrich von Jungingen, aby odbyć rozmowę z przedstawicielami starszyzny krzyżackiej odnośnie do zbliżającej się bitwy grunwaldzkiej. Niepomyślny obrót bitwy zmusił Krzyżaków do opuszczenia zamku bratiańskiego na rzecz zwycięskich wojsk polskich. W 1456 r. Krzyżacy ponownie osiedlili się w odebranej im uprzednio posiadłości. Na zamku w Bratianie przebywali dzięki postanowieniom I pokoju toruńskiego.

Ważną datą jest rok 1472. Wówczas zamek zostaje wyniesiony do rangi siedziby starostwa. Z tej okazji powstała kaplica pw. św. Katarzyny, a sam zamek wszedł pod panowanie polskiego monarchy.

W 1772 r., w konsekwencji wydarzeń związanych z I rozbiorem Polski, Tomasz Czapski piastujący urząd starosty w Bratianie złożył przysięgę wierności Fryderykowi II. Bratian wszedł pod panowanie wojsk pruskich. I rozbiór nie przyczynił się do degradacji zamku. Do 1790 r. odbywały się tu msze dla ewangelików. Na przełomie XVIII i XIX w. zaniedbania właścicieli przyczyniły się znacząco do zubożenia zamku.

Parafię pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Bratianie powołano do życia 1 lipca 1991 r. przez Mariana Przykuckiego, biskupa chełmińskiego. 18.08.1991 r. wyświęcony został plac, na którym obecnie stoi kościół parafialny. 29.04.1993 r. rozpoczęto prace budowlane. Pierwsza msza św. miała miejsce w Boże Narodzenie 1998 r. Nowo wybudowany kościół objęto patronatem św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Duchowni parafii

proboszcz: ks. E.W. Barański

Wspólnoty

Akcja Katolicka
Apostolat Margaretka
Aspiranci, Ministranci i Lektorzy
Kółko Misyjne
Parafialny Oddział Caritas
Rada Gospodarcza i Duszpasterska
Żywy Różaniec

Zobacz też

Bratian[05.08.2014].

Bibliografia

bratian.diecezja.torun.pl[05.08.2014].
ziemiachelminska.pl, Kościół pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Bratianie[05.08.2014].
mojemazury.pl, Bratian: kościół[05.08.2014].
deon.pl. wykaz parafii[05.08.2014]