Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Kamińsku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Kamińsku

Siedziba Kamińsk
Adres Kamińsk, 11-220 Górowo Iławeckie
Data powołania 1 lipca 1991 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Górowo Iławeckie
Kościół kościół pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Kamińsku
parafiakaminsk.pl

Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Kamińsku – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Górowo Iławeckie należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Kamińsku. Od 1991 r. proboszczem parafii jest ks. kan. mgr Józef Tabaka.

Historia parafii

Osiedle Gartenstadt Stablack założono w 1935 roku wraz z budową poligonu dla Wermachtu. Miejscowość stała się znaczącym ośrodkiem wojskowym. Po zakończeniu wojny została przejęta przez polską administrację, która teren przekazała jednostce wojskowej z Bartoszyc. W 1950 roku wojsko przekazało Kamińsk na potrzeby więziennictwa by utworzyć jeden z największych zakładów karnych w Polsce.

Parafię w Kamińsku erygowano 1 lipca 1991 roku, wydzielając ją z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim. Proboszcz parafii Józef Tabaka obejmuje opieką duszpasterską także Zakład Karny w Kamińsku. Jest on inicjatorem i twórcą prowadzonego od 1992 roku programu "Szkoła Życia" w Zakładzie Karnym w Kamińsku. W ramach szkoły, oprócz spotkań liturgicznych, prowadzone są zajęcia edukacyjne, uświadamiające skazanym przyczyny ich pobytu w izolacji więziennej, jak również wskazujące im drogi uczciwego życia na wolności. Prowadzone przez księdza kapelana formy oddziaływań duszpasterskich w istotny sposób poszerzają katalog środków oddziaływań penitencjarnych, dostępnych w warunkach izolacji więziennej. W świetlicy "Szkoły Życia" prowadzone są spotkania i wykłady edukacyjne z elementami terapeutycznymi, mające na celu mobilizowanie skazanych do podjęcia walki z uzależnieniami lub wytrwania bez zażywania środków odurzających. Zajęcia pozytywnie wpływają na sposób myślenia o problemach uzależnień i budują lub wzmacniają motywację do walki z nałogiem. Kierowani są tam również skazani, którzy nie potrafią poradzić sobie z kumulowaną "agresją i nudą więzienną". Odprawiane msze pozwalają skazanym wyciszyć się i zaspokoić potrzeby duchowe. Do dzisiaj program cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony skazanych, którzy w realizowanych tam formach, czy to liturgicznych czy to edukacyjnych i wychowawczych, widzą sposób na pożyteczne spędzenie kary pozbawienia wolności.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Koło Żywego Różańca

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Parafia pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Kamińsku [09.11.2014]