Parafia pw. św. Brata Alberta w Kętrzynie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Brata Alberta w Kętrzynie

Siedziba Kętrzyn
Adres ul. Poniatowskiego 5, 11-400 Kętrzyn
Data powołania 01.07.1989 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja warmińska
Dekanat Kętrzyn II
kościół kościół pw. św. Brata Alberta w Kętrzynie
Wspomnienie liturgiczne 17 czerwca

Parafia pw. św. Brata Alberta w Kętrzynie – parafia rzymskokatolicka położona w województwie warmińsko-mazurskim, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Kętrzyn II. Proboszczem parafii jest ks. kap. hon. mgr lic. Albin Stankiewicz.

Lokalizacja

Parafia pw. św. Brata Alberta znajduje się w Kętrzynie. Współcześnie obowiązująca nazwa miasta została nadana mu oficjalnie 7 maja 1946 r. Nazwa "Kętrzyn" wywodzi się do nazwiska znamienitej postaci dla Mazur oraz WarmiiWojciecha Kętrzyńskiego (Adalberta von Winklera) – który na terenie dzisiejszego Kętrzyna spędził swe lata młodości.

Historia parafii

U schyłku XX w. Kętrzyn szybko rozwijał się gospodarczo. Miasto zaczęło się rozbudowywać. Powstawały nowe osiedla przeznaczone dla domów jednorodzinnych oraz osiedla blokowisk. Liczba mieszkańców Kętrzyna zaczęła się powiększać. Mając to na względzie, podjęto decyzję o utworzeniu kolejnej parafii rzymskokatolickiej w tym mieście. Jednakże w latach 80. przedsięwzięcie to nie było łatwym zadaniem przez wzgląd na nieprzychylność władz komunistycznych. Dopiero w 1987 r. plany utworzenia nowej parafii, które popierał Edmund Piszcz (biskup), wydawały się być realne. Ks. Andrzej Duda (pierwszy proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Kętrzynie), pełniący wówczas funkcję wikariusza w parafii św. Katarzyny, miał się zająć organizacją parafii. Gdy zmarł, zadanie to powierzono ks. Andrzejowi Trejnowskiemu.

Parafia św. Brata Alberta w Kętrzynie powstała w wyniku wydzielenia części istniejącej już parafii św. Katarzyny. 12 listopada 1989 r. została poświęcona kaplica. Nadano jej patronat św. Brata Alberta.

W Kętrzynie znajdują się relikwie świętego Alberta Chmielowskiego. Na początku lat 90. przystąpiono do budowy kościoła parafialnego.

Duchowni parafii

Proboszczowie parafii pw. św. Brata Alberta w latach 2004–2009:

Filie

Kaplica filialna w Nowej Różance

Zobacz też

Parafia pw. św. Katarzyny w Kętrzynie, swk.olsztyn.opoka.org.pl[13.08.2014]

Bibliografia

Licharewa Z., Kętrzyn. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1962.
Archidiecezja warmińska: Kętrzyn, św. Brata Alberta[13.08.2014]
swalbert.ketrzyn.pl [13.08.2014]
Parafia św. Brata Alberta, pl.wikipedia.org[13.08.2014] Dekanat Kętrzyn II - północny wschód