Parafia pw. św. Elżbiety w Kraszewie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. św. Elżbiety w Kraszewie

Kościół pw. św. Elżbiety w Kraszewie. Autor: Adam Kliczek, www.zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0). Źródło: Wikimedia Commons
Kościół pw. św. Elżbiety w Kraszewie. Autor: Adam Kliczek, www.zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0). Źródło: Wikimedia Commons
Siedziba Kochanówka
Adres Kochanówka 21, 11-100 Lidzbark Warmiński
Data powołania I połowa XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Lidzbark Warmiński
Kościół kościół pw. św. Elżbiety w Kraszewie

Parafia pw. św. Elżbiety w Kraszewie – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Lidzbark Warmiński należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny pw. św. Elżbiety znajduje się w Kraszewie. Od 1991 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Janusz Oleszkiewicz.

Kościół św. Elżbiety w Kraszewie. Autor: Adam Kliczek, www.zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0). Źródło: Wikimedia Commons
Kaplica św. Rocha w Kraszewie. Autor: Ludwig Schneider. Źródło: Wikimedia Commons

Historia parafii

Miejscowość została założona w latach 1333–1342 przez wójta krajowego Henryka Lutra. Lokację i jego nadanie 61,5 ha zatwierdził w 1359 roku biskup Jan Stryprock. W tym samym czasie powstał prawdopodobnie kościół, który został spalony w 1651 roku. Świątynię obudowano w 1718 roku i powiększono ku wschodowi przez dobudowę prezbiterium. W 1858 roku rozebrano drewnianą wieże, a w 1861 przedłużono kościół ku zachodowi, wznosząc wieżę murowaną.

Budowla wskutek wielokrotnych przebudów utraciła swój pierwotny charakter. W nawie kościoła znajduje się strop z 1861 roku, a w prezbiterium znajduje się polichromia ścienna, wykonana w 1726 roku przez Macieja Meyera. W sklepieniu kaplicy chrzcielnej znajduje się malarska dekoracja o motywach rokokowych z II połowy XVIII wieku. Ołtarz główny rokokowo-klasycystyczny został wykonany przez Christiana Bernarda Szultza około 1800 roku. Chór muzyczny jest późnobarokowy z około połowy XVIII wieku i z tego samego okresu pochodzi prospekt organowy, zwieńczony krucyfiksem. Teren wokół kościoła wypełniał cmentarz, po którym zachowały się pojedyncze pochówki. Napisy na nagrobkach są w większości nieczytelne. Najstarszy czytelny nagrobek datowany jest na 1901 rok. Po stronie północnej kościoła w obrębie założenia usytuowana została kaplica ufundowana około 1726 roku przez miejscowego proboszcza Jana Jakuba Burcherta.

Obecna kaplica postawiona została w miejsce dawnej w XIX wieku. Jest murowana i mieści wewnątrz ołtarzyk barokowy z obrazem św. Rocha z pierwszej połowy XVIII wieku. Parafia wkrótce może doczekać się własnego błogosławionego – Ferdynanda Podlecha – ujętego na liście trzydziestu pięciu warmińskich męczenników, którzy zginęli za wiarę podczas II wojny światowej. Od 1919 roku proboszczem parafii w Kraszewie był ks. Ferdynand Podlech. Nękany był przez władze nazistowskie z powodu pracy duszpasterskiej wśród młodzieży. W 1945 roku chronił parafian przed żołnierzami sowieckimi. Został wywieziony do radzieckich łagrów, gdzie zmarł w 1946 roku w kopalni odkrywkowej wapienia na Syberii.

Proboszcz parafii, Janusz Oleszkiewicz, obejmuje opieką duszpasterską również parafię pw. św. Wawrzyńca w Kochanówce.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Kościół pw. św. Elżbiety w Kraszewie
Parafia Św. Elżbiety w Kraszewie, facebook.com [30.10.2014]

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Miss wsi i województwa, "Posłaniec Warmiński" [11.11.2014]