Parafia pw. św. Jana Bosko w Gwiździnach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Jana Bosko w Gwiździnach

Źródło: torun.opoka.org.pl
Siedziba Gwiździny
Adres Gwiździny 53, 13-300 Gwiździny
Data powołania ok. XV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Diecezja toruńska
Dekanat Nowe Miasto Lubawskie
Kościół Kościół pw. św. Jana Bosko w Gwiździnach
Wspomnienie liturgiczne 31 stycznia

Parafia pw. św. Jana Bosko w Gwiździnach – parafia rzymskokatolicka położona w diecezji toruńskiej, w dekanacie Nowe Miasto Lubawskie. Proboszczem parafii jest ks. Jacek Koczorski.

Historia parafii

Gwiździny powstały prawdopodobnie w wieku XIV. Miejscowość ta jest znana w źródłach historycznych pod kilkoma nazwami, tj. Quesin, Quezen oraz Quesendorf. Pierwsze informacje o Gwiździnach pochodzą z roku 1414 w kontekście wojny toczonej przeciw Krzyżakom, kiedy to mieszkańcy Gwiździn ponieśli koszty z nią związane, szacowane na 300 bądź 800 grzywien, w zależności od przekazu danego źródła historycznego. Współczesna nazwa miejscowości po raz pierwszy wystąpiła w roku 1570.Gwiździny od momentu lokacji stanowiły własność kapituły chełmińskiej.

Geneza parafii w Gwiździnach nie jest do końca znana historykom. Nie można bezspornie określić daty jej powołania, ponieważ nie zachowały się żadne źródła, które mogłyby potwierdzić jej utworzenie. Można przypuszczać, że powstała mniej więcej w chwili lokacji miejscowości. Jednakże jest to tylko i wyłącznie przypuszczenie. Pierwsze potwierdzone informacje odnośnie do miejscowej parafii są datowane dopiero na wiek XVII.

Parafia w Gwiździnach, podobnie jak wiele innych na Warmii w tym okresie, szczególnym sentymentem darzyła postać św. Katarzyny, dlatego ta święta była od zawsze najważniejszą świętą czczoną przez wiernych w Gwiździnach.

W konsekwencji wojny toczonej przeciw Szwedom w latach 1626-1629 miejscowa parafia znacznie zubożała, dlatego prawdopodobnie wkrótce po zakończeniu wojny decyzją Jakuba Zadzika piastującego funkcję biskupa parafia gwiździńska została filią parafii Kurzętnik.

01.04.1928 r. bp Stanisław Okoniewski ponownie erygował parafię w Gwiździnach. W tym czasie podjęto prace budowlane nad nowym obiektem sakralnym dla potrzeb parafian. Nowo powstały kościół poświęcono 03.01.1937 r.

Kościół parafialny

Współczesny kościół parafialny należący do parafii pw. św. Jana Bosko w Gwiździnach został wybudowany w latach 20. XX w. Korpus kościoła powstał na rzucie prostokątnym. Jest to budowla murowana. Dach świątyni jest trójspadowy, natomiast nad wieżą kościelną – namiotowy. W 1984 r. przeprowadzono prace budowlane, dzięki którym kościół zyskał nowe prezbiterium.

Świątynia posiada na wyposażeniu organy datowane na rok 1890. Ich autorem był Wilhelm Sauer. Od 1945 r. znajdują się w kościele parafialnym.

Duchowni parafii

proboszcz: ks. Jacek Koczorski

Bibliografia

gwizdziny.bil-wm.pl[19.08.2014]
torun.opoka.org.pl[19.08.2014]
polska.regiopedia.pl[19.08.2014]
deon.pl[19.08.2014]