Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu

Źródło: www.lotmp.pl
Źródło: www.lotmp.pl
Siedziba Pisz
Adres ul. Armii Krajowej 2, 12-200 Pisz
Data powołania 1946 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Diecezja ełcka
Dekanat Pisz (św. Huberta)
kościół (budynek) kościół św. Jana Chrzciciela w Piszu
Wspomnienie liturgiczne 24 czerwca

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu – parafia rzymskokatolicka usytuowana na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w diecezji ełckiej i dekanacie Pisz (św. Huberta). Proboszczem parafii jest ks. Jan Karbowski.

Parafia i kościół parafialny

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Piszu to najstarsza miejska parafia. Została erygowana zaraz po II wojnie światowej, w 1946 r.

Funkcję kościoła parafialnego pełni kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który do końca 1945 r. był własnością ewangelików.

Pierwszy kościół jaki stanął w Piszu, pochodził z wieku XV. Wzmianki o nim są datowane na 1449 r. W tym okresie kościół należał do katolików. Sytuacja uległa jednak zmianie w XVI w., w okresie szerzącej się reformacji. Wtedy świątynia przeszła w ręce luteranów. Wpływ reformacji w tym okresie był bardzo duży. W celu zyskania większej liczby protestanckich wiernych do Pisza oddelegowano Marcina Glossa, który miał się tym zająć.

Wygląd pierwotnego kościoła nie jest znany historykom.

21 listopada 1964 r., gdy odbywał się pogrzeb niejakiego Simmeringa, doszło do wybuchu pożaru. Ogień zapłonął od pogrzebowych świec. Kościół doszczętnie spłonął. Pozostałe kompleksy kościelne nie ucierpiały tak znacząco. Wkrótce przystąpiono do odbudowy świątyni.

Nowy kościół powstał jeszcze na początku wieku XVII. W I poł. XIX w. dokonano jego przebudowy. Ołtarz główny świątyni pochodzi z końca XVI w. Jego renowacji dokonano w 1696 r. Ambonę pochodzącą z roku 1701 wykonano w stylu barokowym. Część wyposażenia kościoła pochodzi z XVII w., m.in.: chrzcielnica, krucyfiks, pelikan.

Kościelna wieża św. Jana jest najstarszym zabytkiem miasta Pisz. W mieście tym nie zachowało się zbyt wiele obiektów zabytkowych przez wzgląd na pożary, które latami nawiedzały miejscowość. Pożar z 1694 r. po części zniszczył wieżę kościelną, jednakże została ona wkrótce odbudowana i w takiej postaci dotrwała do czasów współczesnych. Wieża jest trójkondygnacyjna, murowana. Obiekt został ponadto otynkowany. Dach budowli ma postać namiotową. Na wieży umieszczono zegar oraz krzyż, który jest datowany na 1739 r.

Duchowni parafii

proboszcz: ks. Jan Karbowski

Zobacz też

Pisz, encyklopedia.warmia.mazury.pl[13.08.2014]

Bibliografia

Pisz. Z dziejów miasta i powiatu, red. W. Korycka, Olsztyn 1970.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Piszu, piszkulturalnie.pl[13.08.2014]
mojemazury[13.08.2014]
pisz.pl[13.08.2014]
Wykaz parafii: Deon: Pisz[13.08.2014]