Parafia pw. św. Katarzyny w Braniewie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Katarzyny w Braniewie

Fot. Jan Mehlich. Źródło: Commons Wikimedia
Fot. Jan Mehlich. Źródło: Commons Wikimedia
Siedziba Braniewo
Adres ul. Katedralna 3 , 14-500 Braniewo
Data powołania ok. 1243 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja warmińska
Dekanat Braniewo
kościół (budynek) Bazylika św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie
Wspomnienie liturgiczne 25 listopada

Parafia pw. św. Katarzyny w Braniewie – parafia rzymskokatolicka położona w województwie warmińsko-mazurskim, należąca do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Braniewo. Proboszczem parafii jest ks. kap. hon. mgr Leszek Galica.

Historia parafii

Pierwsze informacje dotyczące starodawnej osady Prusów, znanej jako Brusebergue pochodzą z XIII w. W pobliżu niej ok. roku 1240 wojska krzyżackie wybudowały zamek przy rzece Pasłęce, w miejscu gdzie później wybudowano Braniewo. Zamek krzyżacki został spalony w 1242 r. w rezultacie buntu, który wybuchł wśród Prusów. Przed 1254 r. Anzelm (biskup warmiński) założył miasto w okolicy ujścia Pasłęki. Jan Jakub Fleming był zasadźcą Braniewa.

Według pierwotnych planów w Braniewie miała zostać wzniesiona katedra. Tego planu nie udało się jednak wprowadzić w życie, ponieważ Prusowie wzniecili kolejne powstanie w 1260 r. Społeczność miasta nie ucierpiała. Mieszkańcy uciekli z oblężonego miasta, jednak zanim to uczynili sami podłożyli ogień, niszcząc własne domostwa i zamek. W 1273 r. dawni mieszkańcy Braniewa chcieli odbudować zniszczone miasto. Braniewo odbudowano jednak nie w tym samym miejscu, gdzie było dawne miasto. W 1284 nowo odbudowane miasto po raz kolejny otrzymało przywilej miejski (prawo lubeckie). Zasadźcą podobnie jak za pierwszym razem był Jan Jakub Fleming.

Kościół parafialny

Funkcję kościoła parafialnego pełni bazylika pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie. Budowla ta powszechnie jest uważana za jeden z piękniejszych kościołów warmińskich.

Prace nad budową kościoła parafialnego, dzisiejszej bazyliki, wszczęto w 1346 r. Od 1399 r. w kościele odprawiano nabożeństwa, mimo iż świątynia nie była jeszcze w pełni skończona. Pierwotnie w jej miejscu mieścił się kościół św. Katarzyny (drewniany), który wybudowano ok. 1280 r. W 1420 r. wybudowano wieżę kościelną. Pięć lat później zamieszczono na niej zegar. W 1480 r. w Braniewie miał miejsce pożar, piorun częściowo uszkodził budowę, jednak szybko naprawiono straty.

W budowę świątyni byli zaangażowani m.in.: Mikołaj z Ornety; Heyne oraz Herman Perkunow i Godiko Hamm.

Świątynia jest trójnawowa, ma układ halowy. Utrzymana jest w stylu gotyckim, ma sklepienie gwieździste i murowaną emporę. Działania II wojny światowej doprowadziły kościół do ruiny. Świątynia została odbudowana w 1979 roku. Jej poświęcenie miało miejsce w roku 1986. W 2001 r. kościół św. Katarzyny w Braniewie zyskał statut bazyliki mniejszej.

Duchowni parafii

Zobacz też

Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy, Archidiecezja Warmińska[13.08.2014]
Bazylika Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie

Bibliografia

Achremczyk S., Szorc A., Braniewo, Olsztyn 1995.
Chorostian B., Dzieje miast: Braniewo, w: Braniewo. Z dziejów miasta i powiatu, red. M. Lossman, Olsztyn 1973.
Archidiecezja warmińska: Braniewo: Parafia św. Katarzyny[13.08.2014]
Braniewo: Bazylika św. Katarzyny, dziedzictwo.ekai.pl[13.08.2014]
Informacja turystyczna w Braniewie[13.08.2014]
Wykaz parafii, deon.pl[13.08.2014]