Parafia pw. Świętego Krzyża w Braniewie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
(Przekierowano z Parafia pw. św. Krzyża w Braniewie)
Parafia pw. Świętego Krzyża w Braniewie

Kościół pw. Świętego Krzyża w Braniewie, autor: Martin Kozák, źródło: Wikimedia Commons
Kościół pw. Świętego Krzyża w Braniewie, autor: Martin Kozák, źródło: Wikimedia Commons
Siedziba Braniewo
Adres ul. Świętokrzyska 10, 14-500 Braniewo
Data powołania 14 marca 1950 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Braniewo
Kościół kościół pw. Świętego Krzyża w Braniewie
www.krzyzbwo.jimdo.com

Parafia pw. Świętego Krzyża w Braniewie — rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Braniewo, należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny pw. Świętego Krzyża znajduje się przy ul. Świętokrzyskiej w Braniewie. Obecnie (2014 r.) proboszczem parafii jest o. mgr Jan Kwiecień CSsR .

Historia parafii

Historia powstania kościoła w Braniewie zaczęła się podczas potopu szwedzkiego, kiedy w 9 lipca 1626 roku żołnierze szwedzcy dla zabawy strzelali do wizerunku Ukrzyżowanego Chrystusa. Trzy kule trafiły w obraz, a z powstałych otworów wypłynęła krew. To niezwykłe wydarzenie zostało potwierdzone przez wiarygodnych świadków, zarówno ze strony mieszkańców miasta, jak i ze strony szwedzkiej armii. Obecnie ten fakt potwierdza obecność trzech otworów w płótnie obrazu o kalibrze pasującym do broni z tamtych lat. Wiadomość o tym zdarzeniu dotarła do stacjonującego w pobliskich Rogitach królewicza Władysława, późniejszego króla Polski. Na jego życzenie obraz został zdobyty i odesłany do Warszawy. Miejsce, w którym znajdował się obraz, stało się miejscem licznych pielgrzymek i modlitw wiernych. Wykonano kopię obrazu i zawieszono go w dawnym miejscu. Jezuici w 1631 roku wybudowali tam małą drewnianą kapliczkę.

Cudowny obraz przez czterdzieści lat przebywał najpierw na zamku królewskim w Warszawie a następnie w Paryżu, gdzie po utracie tronu wywiózł go Jan Kazimierz. Po wielu próbach odzyskania obrazu przez braniewskich jezuitów 10 października 1672 roku nastąpiło uroczyste przeniesienie go do nowo wzniesionej kaplicy w Braniewie. Od tej pory przy cudownym obrazie miało miejsce wiele uzdrowień. Na budowę murowanego kościoła zezwolenie wydał biskup Teodor Potocki. Świątynia została ukończona i konsekrowana przez biskupa sufragana warmińskiego ks. Michała Remigiusza Łaszewskiego 2 września 1731 roku. Do upadku pozycji sanktuarium doprowadziła kasacja zakonu jezuitów. W 1811 roku opiekę nad świątynią przejęli księża z kościoła parafialnego św. Katarzyny. Od 1923 roku kustoszami sanktuarium zostali niemieccy redemptoryści. Zbudowali klasztor, którego budynek nawiązuje charakterem do bryły kościoła, odnowili świątynię oraz rozpropagowali kult cudownego obrazu. Po wojnie opiekę nad obiektem przejęli polscy redemptoryści, którzy odbudowali zniszczony klasztor i odrestaurowali sanktuarium. We wnętrzu zachowały się wszystkie ołtarze, organy i ambona.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Domy zgromadzeń zakonnych na terenie parafii

Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela — redemptoryści

Grupy działające na terenie parafii

  • Schola dziecięca
  • Odnowa w Duchu Świętym
  • Nieustający Różaniec
  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Kościół pw. Świętego Krzyża w Braniewie

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (Parafia pw. Świętego Krzyża w Braniewie 1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Informacja Turystyczna w Braniewie [2.11.2014]
Parafia Świętego Krzyża w Braniewie, pl.wikipedia.org [23.10.2014]
Sanktuarium p.w. Krzyża Świętego, it.braniewo.pl [23.10.2014]