Parafia pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Pierzchałach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Małgorzaty w Pierzchałach

Kościół pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Pierzchałach, autor: Jacek Bogdan, źródło: Wikimedia Commons
Kościół pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Pierzchałach, autor: Jacek Bogdan, źródło: Wikimedia Commons
Siedziba Pierzchały
Adres Pierzchały 16, 14-526 Płoskinia
Data powołania 1 stycznia 1996 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Frombork
Kościół Kościół pw. św. Małgorzaty w Pierzchałach

Parafia pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Pierzchałach – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Frombork należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Pierzchałach. Obecnie (2014 r.) proboszczem parafii jest ks. mgr Radosław Gołębiewski.

Historia parafii

Miejscowość została założona przez kapitułę warmińską w 1311 roku. W 1341 roku biskup warmiński Henryk Fleming ustanowił w Pierzchałach parafię. Do 1343 roku Pierzchały były siedzibą Kapituły Kolegiackiej. Od początku XV wieku kościół był filią parafii św. Jerzego w Szalmii. Po drugiej wojnie światowej świątynię zamieniono na magazyn PGR i uległa ona dewastacji. Rozebrano kaplicę, zakrystię, dach i wieżę. Nawę podzielono na dwie kondygnacje, wykorzystując do tego więźbę dachową kościoła. Gotycki portal zamurowano, częściowo również wejścia boczne.

Odbudowa była możliwa dopiero po 1990 roku, gdy ruiny jako własność zwrócono Kościołowi katolickiemu. Decyzję rekonstrukcji budowli podjął ks. arcybiskup metropolita warmiński dr Edmund Piszcz. Plan realizacyjny wykonała Architektoniczna Pracownia Projektowa z Gdańska. Autorami opracowania byli: mgr inż. arch. W. Jaroszewski, mgr inż. Andrzej Szynwałd-Pitas, mgr inż. Jan Stańczak, który pełnił również funkcję inspektora nadzoru. Konstrukcje więźby dachowej zaprojektował mgr inż. Zbigniew Krzywiec, przy konsultacji mgr inż. Krystyny Próchnickiej. Prace budowlane wykonało Prywatne Przedsiębiorstwo Budowlane Budex z Braniewa. 90% kosztów budowy finansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Uroczystego poświęcenia odbudowanej świątyni dokonał 17 października 1999 roku arcybiskup metropolita warmiński Edmund Piszcz.

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii został ks. Tadeusz Rudziński. Początkowo do parafii należały miejscowości: Pierzchały, Trąby, Trąbki oraz Wielewo, ale z dniem 1 marca 1999 roku z parafii Pierzchały zostały wyłączone wsie Trąby i Trąbki i włączone z powrotem do parafii w Chruścielu. W 2001 roku parafia zwróciła się do Muzeum Okręgowego w Toruniu z prośbą o zwrot ocalałych fragmentów ołtarza z kościoła w Pierzchałach, jednak Muzeum odmówiło. Muzeum otrzymało je w darze od OO Redemptorystów z Braniewa, którzy po 1945 roku byli właścicielami zabytku. Darowizna została dokonana 47 lat temu, 10 listopada 1954 roku na zasadzie wymiany eksponatów. W zamian Muzeum przekazało do Braniewa sześć obrazów, którymi byli zainteresowani Ojcowie Redemptoryści.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Kościół pw. św. Małgorzaty w Pierzchałach

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Pierzchały. Wikipedia [06.10.2014]
Ks. Marian Borzyszkowski, Odbudowa kościoła w Pierzchałach, Studia Warmińskie XXXVII (2000) [15.11.2014]
bp Julian Wojtkowski, Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, Studia Warmińskie XL, 2003 [29.09.2014]