Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Bieniewie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Bieniewie

Siedziba Bieniewo
Adres Bieniewo 57, 11-007 Lubomino
Data powołania 1316 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolickie
Archidiecezja warmińska
Dekanat Orneta
kościół kościół pw. św. Marii Magdaleny w Bieniewie
Wspomnienie liturgiczne 22 lipca

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Bieniewie – rzymskokatolicka parafia usytuowana na terenie archidiecezji warmińskiej, w dekanacie Orneta. Proboszczem parafii jest ks. Mariusz Makowski.

Dzieje parafii

Bieniewo jest wsią założoną przez Eberharda z Nysy pełniącego obowiązki biskupa warmińskiego. Dokument lokacyjny pochodzi z roku 1316. Prawdopodobnie w tym samym czasie powołano do życia miejscową parafię, jednakże wiadomości na temat pierwszego proboszcza są datowane dopiero na 1346 r.

Parafia w Bieniewie przed nastaniem reformacji wchodziła w skład archiprezbiteriatu orneckiego.

Kościół parafialny

W 1580 r. Marcin Kromer poświęcił kościół bieniewski, który strawił ogień w 1697 r. Następny z kolei obiekt sakralny wyświęcił bp warmiński Andrzej Chryzostom Załuski na początku XVIII w. W 1784 r. obiekt częściowo poddano rozbiórce. Kościół, który dotrwał do czasów współczesnych, został wybudowany w roku 1798. Świątynia ta jest czwartym budynkiem kościelnym, jaki wybudowano w Bieniewie od momentu lokacji wsi.

Współczesny kościół parafialny został wybudowany na wzgórzu. Świątynia ma układ salowy. Jest to obiekt orientowany. We wnętrzu znajduje się charakterystyczny strop. Posiada zaokrąglone odcinki na krańcach bocznych. Świątynia składa się z kruchty wybudowanej w południowej części obiektu. Ponadto kościół posiada zakrystię w części północnej, natomiast w części zachodniej wieżę kościelną. Materiałem budowlanym wieży były polne kamienie. W poł. XIX w. wykończono ją cegłą.

Autorstwo głównego ołtarza świątyni przypisuje się Biereichelowi Młodszemu. Najprawdopodobniej powstał u schyłku wieku XVIII w stylu rokoko. Kościół posiada na wyposażeniu obraz przedstawiający 12 apostołów oraz rzeźby z wizerunkami świętych Piotra i Pawła.

Duchowni parafii

proboszcz: ks. mgr Mariusz Makowski

Bibliografia

Archidiecezja Warmińska[15.08.2014]
mojemazury.pl[15.08.2014]
mazuryaktywnie.pl[15.08.2014]
deon.pl[15.08.2014]