Parafia pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu

Fot. sonia27. Źródło: polskaniezwykla.pl
Fot. sonia27. Źródło: polskaniezwykla.pl
Siedziba Elbląg
Adres ul. Obrońców Pokoju 10, 82-300 Elbląg
Data powołania 1980 r.
Wyznanie katolickie
Kościół Kościół rzymskokatolicki
Diecezja elbląska
Dekanat Elbląg (Północ)
kościół Kościół pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu
Wspomnienie liturgiczne 29 czerwca

Parafia pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej, w dekanacie Elbląg (Północ). Proboszczem parafii jest o. Kamil Szczupaczyński.

Dzieje miejscowości

Elbląg został założony w XIII w. Początki jego dziejów są datowane na rok 1237. Historia miasta wiąże się z członkami wojsk krzyżackich. Na tym terenie w pobliżu rzeki Krzyżacy założyli zamek do celów obronnych. Z czasem powstała tu także osada specjalizująca się w handlu.

W II poł. XIII w. miasto zyskało przywilej w oparciu o prawo lubeckie. Elbląg był członkiem Hanzy w wieku XIV. Po bitwie pod Grunwaldem społeczność Elbląga oddała hołd polskiemu monarsze. Od 1466 r. Elbląg należał do Rzeczypospolitej. Po I rozbiorze Polski Elbląg należał do zaboru pruskiego. Natomiast po I wojnie światowej miasto było częścią Prus Wschodnich.

Działalność zakonników

W 1238 r. do miasta przybyli zakonnicy, którzy mieli szerzyć wiarę chrześcijańską wśród pogańskich Prusów. Byli to dominikanie, którzy działali przy ówczesnym kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.

W konsekwencji szerzącej się reformacji w XVI w. zaczęto zamykać funkcjonujące na terenie Elbląga klasztory. Taki los spotkał klasztor należący do brygidek (1535 r.) oraz inny będący własnością dominikanów (1542 r.).

Po zakończeniu II wojny światowej od 1945 r. do Elbląga zaczęli napływać franciszkanie. Z początku nie ograniczali się do pracy w konkretnym kościele, lecz działali we wszystkich, jakie były w mieście. Później sytuacja się zmieniła i franciszkanie postanowili ograniczyć się do pracy w obrębie kościoła pod wezwaniem św. Pawła Apostoła. Świątynia ta pierwotnie należała do protestantów. W 1958 r. Tomasz Wilczyński pełniący obowiązki biskupa w diecezji warmińskiej powierzył braciom franciszkanom na własność zarówno kościół, którym się zajmowali, jaki i klasztor. Z klasztorem był związany ceniony zarówno w kraju, jak i za granicą o. Andrzej Klimuszko. Jego imieniem nazwano dom parafialny, który wybudowano w 1986 r.

Kościół parafialny

Siedzibą parafii pw. św. Pawła Apostoła w Elblągu jest kościół św. Pawła Apostoła. O ile samą parafię powołał dopiero w 1980 r. Józef Glemp, to kościół ma znacznie dłuższą historię. Pierwotnie należał on do wspólnoty ewangelicko-augsburskiej. W XIX w. miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, powstawały nowe osiedla. Liczba ewangelików była na tyle duża, że podjęto decyzję o budowie kościoła przeznaczonego specjalnie dla ich potrzeb. Prace budowlane nad jego powstaniem trwały pod koniec XIX w., tj. w latach 1892-1895. Niedługo po zakończeniu budowy powołano do życia także parafię ewangelicką, co nastąpiło w 1899 r.

W wyniku II wojny światowej obiekt uległ znacznym uszkodzeniom. Żołnierze radzieccy przeznaczyli kościół na stajnię dla koni. Dzięki franciszkanom kościół odzyskał dawną świetność.

Duchowni parafii

Zakonnicy (od 2012 r.):

  • proboszcz: o. Kamil Szczupaczyński
  • wikariusz parafii: o. Wiesław Przybsz
  • wikariusz klasztoru: o. Józef Czysz
  • inni: o. Ferdynand Zwolak; br. Łukasz Waszkielis

Bibliografia

polskaniezwykla.pl[11.08.2014]
alterna.vel.pl, Historia kościoła św. Pawła Apostoła w Elblągu[11.08.2014]
alterna.vel.pl Joskowski Z., Historia parafii[11.08.2014]
deon.pl[11.08.2014]