Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Borzymach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Borzymach

Parafia w Borzymach, źródło: www.martyria.diecezja.elk.pl [17.04.2014]
Parafia w Borzymach, źródło: www.martyria.diecezja.elk.pl [17.04.2014]
Siedziba Borzymy
Adres 19-131 Borzymy
Data powołania 1992 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja ełcka
Dekanat Rajgród
Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
borzymy.diecezja.elk.pl


Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Borzymach – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Rajgród należącym do diecezji ełckiej. Erygowana w 1992 r. Proboszczem parafii w Borzymach jest ks. Mirosław Baranowski.

Historia parafii

Od 1817 do 1945 r. w Borzymach funkcjonowała parafia ewangelicka przeniesiona z Lisewa. Po II wojnie światowej wieś zasiedlili osadnicy przybyli m.in. z gmin Bargłów Kościelny i Augustów. Dawny kościół został spalony w 1945 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej.

W maju 1984 r. ks. Marian Szewczyk (ówcześnie proboszcz w Prawdziskach) rozpoczął formalne starania o wybudowanie domu katechetycznego w Borzymach. Cel został zrealizowany, a dom katechetyczny (poświęcony 19 maja 1985 r.) z czasem zaczął pełnić funkcję kaplicy dojazdowej parafii w Prawdziskach, a następnie parafii w Pisanicy.

Parafię rzymskokatolicką w Borzymach utworzono w 1992 r., nadając jej nazwę parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Antoniego w Borzymach-Łabętniku. Pierwszym proboszczem mianowano ks. Jana Chrapowickiego. W skład parafii weszły następujące miejscowości: Borzymy, Dudki, Jędrzejki, Kukowo, Lisewo, Skrzypki, Stożne, Romoty, Romanowo, Ryczywół, Łabętnik i Reszki. Część z nich oficjalnie przyłączono w 2002 r. do parafii w Rajgrodzie, a parafia w Borzymach zmieniła nazwę na obecną. Dziś obejmuje następujące miejscowości: Borzymy, Dudki, Jędrzejki, Lisewo, Romanowo, Romoty, Ryczywół, Skrzypki i Stożne.

We wsi parafialnej zachowały się dwa zabytkowe cmentarze: wojenny z czasów I wojny światowej i ewangelicki z końca XIX wieku (oba wpisane do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa). W 1995 r. założony został katolicki cmentarz parafialny sąsiadujący z cmentarzem przedwojennym.

Grupy parafialne

  • rady parafialne (duszpasterska i ekonomiczna)
  • parafialny zespół Caritas

Bibliografia

Martyria [07.04.2014]

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Borzymach [07.04.2014]