Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

Kościół parafialny.Źródło: mikolajki-mbr.diecezja.elk.pl [22.10.2014]
Kościół parafialny.
Źródło: mikolajki-mbr.diecezja.elk.pl [22.10.2014]
Siedziba Mikołajki
Adres Kajki 27, 11-730 Mikołajki
Data powołania 1948
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja ełcka
Dekanat Mikołajki
Kościół kościół pw. Matki Bożej Różańcowej
Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach – rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Mikołajki należącym do diecezji ełckiej. Erygowana w 1948 r. Kościół parafialny znajduje się przy ul. Kajki 27 w Mikołajkach. Od 2004 r. proboszczem parafii jest ks. kan. dr Jerzy Szorc.

Historia parafii

Kościół katolicki pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej przed II wojną światową stanowił własność ewangelików. Był to Ewangelicki Dom Ludowy, w którym urządzano wieczorki, przedstawienia i katechizowano dzieci. W czasie gdy biskupem warmińskim był bp Maksymilian Koller, z funduszu św. Bonifacego, prawdopodobnie w roku 1933, na potrzeby wspólnoty katolickiej zakupiono mały domek przy ul. Michała Kajki 27. W jednej części domu (obecnej plebanii) założono kaplicę, a w drugiej zamieszkała rodzina państwa Dankowskich, która opiekowała się kaplicą. Obok domu kościelnego zakupiono plac i zaczęto gromadzić materiał na budowę kościoła. Zrobiono plany architektoniczne, sporządzono projekt, który został zatwierdzony, lecz do budowy kościoła nie doszło z powodu wybuchu II wojny światowej.
W roku 1948 została utworzona w Mikołajkach Mazurska Placówka Duszpasterska. Od września 1948 r. rozpoczęto przystosowanie zdewastowanego Domu Ludowego do potrzeb katolickiego kultu religijnego. W ciągu trzech miesięcy ukończono remont. Za zezwoleniem kurii biskupiej poświęcenia dokonał ks. Władysław Dudziak, proboszcz z Mrągowa.
Dla upamiętnienia IV pielgrzymki papieża Jana Pawła II do ojczyzny dobudowano do kościoła wieżę według projektu Jerzego Matłocha z Mikołajek i zawieszono w niej ufundowane przez parafian dzwony: Ave Maria i Jan Paweł II. W 1994 roku na placu kościoła wybudowano grotę, w której umieszczono figurę Matki Bożej Różańcowej z Lourdes. W 2007 r. wykonano nowe dębowe ołtarze boczne: ołtarz Miłosierdzia Bożego i ołtarz Matki Bożej.
Do parafii należą ulice Mikołajek: Kajki, Kowalska, Leśna, 3-go Maja, Mrągowska, Okrężna, pl. Kościelny, pl. Wolności, Spacerowa, Warszawska oraz miejscowości: Dybowo, Kulinowo, Lubiewo, Nowe Sady, Prawdowo, Stare Sady, Stawek, Zimowo.

Duchowni parafii

Wykaz proboszczów:

 • (1948-1968) - ks. Jan Latocha
 • (1968-1975) - ks. Józef Łapiński
 • (1975-1996) - ks. Kan. Stanisław Bielawski
 • (1996-2004) - ks. Kan. Stanisław Gadomski

Grupy parafialne działające na terenie parafii

 • Mali Pomocnicy Maryi
 • ministranci i lektorzy
 • Odnowa w Duchu Świętym
 • Caritas
 • Ruch Rodzin Nazaretańskich
 • szkolne koło Caritas
 • Żywy Różaniec

Zobacz też

Diecezja ełcka

Bibliografia

Diecezja ełcka [03.01.2014]
Guzewicz Wojciech, Diecezja ełcka w zarysie (1992-2012), Ełk 2012, 115 ss.
Kopiczko Andrzej, Obłąk Jan, Historia Diecezji i Archidiecezji Warmińskiej, Olsztyn 2010, 262 ss.
Parafia Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach [03.01.2014]