Parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Starych Jabłonkach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Starych Jabłonkach

Siedziba Stare Jabłonki
Adres ul. Kościelna 2, 14-133 Stare Jabłonki
Data powołania 19 grudnia 1979 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Ostróda I - wschód
Kościół Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski

Parafia pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Starych Jabłonkach — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Ostróda I - wschód należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Starych Jabłonkach. Obecnie (2014 r.) proboszczem parafii jest ks. Janusz Niksa SDB.

Historia parafii

Stare Jabłonki istniały już w roku 1584 roku. Tutejsi mieszkańcy byli przeważnie wyznania ewangelickiego. Po drugiej wojnie światowej osiedliło się w Starych Jabłonkach wielu katolików z różnych stron przedwojennej Polski. W tym czasie posługę duszpasterską sprawowali księża z Ostródy, odprawiając raz w miesiącu mszę świętą.

W roku 1946 mieszkańcy postawili prowizoryczną kaplicę, a w latach 1959–1961 wybudowali kościół. Prace przy budowie kościoła organizował ksiądz Józef Mańkowski. Nowy kościół został konsekrowany przez księdza biskupa Tomasza Wilczyńskiego w roku 1962. Od roku 1976 Stare Jabłonki stały się samodzielnym wikariatem, a duszpasterstwo przy tym kościele prowadzili salezjanie, początkowo dojeżdżając z pobliskiej Ostródy.

1 lutego 1980 roku Stare Jabłonki otrzymały status parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski z zezwoleniem na budowę plebani. Pierwszym proboszczem został ksiądz Jan Rykała. Po kilku latach parafia wykupiła od baptystów świątynię w Idzbarku, która stała się kościołem filialnym.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Filie parafii

  • kościół filialny w Idzbarku

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
facebook.com, Oratorium im. bł. Piątki Poznańskiej w Starych Jabłonkach [14.10.2014]

Bibliografia

wagabundakufel.prv.pl, Stare Jabłonki [14.10.2014]
salezjanie.pl [14.10.2014]