Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie

Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie, , fot. Przemysław Jahr, źródło: Wikimedia Commons [26.10.2014]
Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie, , fot. Przemysław Jahr, źródło: Wikimedia Commons [26.10.2014]
Siedziba Spychowo
Adres ul. Mazurska 22, 12-150 Spychowo
Data powołania 28 sierpnia 1981 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Rozogi
Kościół Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie

Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Rozogi należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Spychowie. Od 2001 r. proboszczem parafii jest ks. mgr Mirosław Lango.

Historia parafii

Ewangelicki kościół w Spychowie wzniesiono jako jeden z czternastu kościołów tzw. jubileuszowych — upamiętniających 200-lecie Królestwa Pruskiego, według projektu Weissteina ze Szczytna. Kamień węgielny położono 9 lipca 1903 roku. 2 kwietnia 1905 roku odbyło się poświęcenie kościoła. Do II wojny światowej istniała tu samodzielna parafia z rezydującym na miejscu pastorem. Potem opiekę duszpasterską roztaczali przyjeżdżający z innych ośrodków duchowni ewangeliccy. Ze strony katolickiej opiekę sprawował proboszcz ze Świętajna.

Wierni gromadzili się na modlitwie w tymczasowej kaplicy. W roku 1981 powstała parafia katolicka, którą erygował ks. bp Jan Obłąk. Wtedy też kościół został wykupiony od wspólnoty ewangelickiej, która malała wskutek wyjazdów wielu wiernych do Niemiec. Pierwszym proboszczem był ks. Władysław Dusza. Po śmierci pochowano go na tutejszym cmentarzu.

Do parafii należą: Spychowo, Kierwik, Koczek, Połom, Spychówek, Bystrz. Obecne duszpasterstwo obejmuje 1500 osób. Jednak w sezonie letnim przybywa na teren parafii wielu turystów z całej Polski. Na terenie parafii znajduje się filia Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie.

Wnętrze kościoła w Spychowie, fot. Mieczysław Kalski

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Koło Żywego Różańca
  • Służba Liturgiczna

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska [02.08.2014]

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Pobożni jak Jurand Posłaniec Warmiński [14.10.2014]