Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Biesalu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Biesalu

Siedziba Biesal
Adres Biesal, 11-036 Gietrzwałd
Data powołania 1 lipca 1993 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Olsztyn III - Gutkowo
Kościół Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Biesalu

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Biesalu — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Olsztyn III - Gutkowo należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Biesalu. Od 2005 r. proboszczem parafii jest ks. dr Bogumił Wykowski.

Historia parafii

20 lipca 1992 roku proboszcz rzymskokatolickiej parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP oraz kustosz Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie ks. Jan Brzozowski CRL przedłożył Arcybiskupowi Metropolicie Warmińskiemu wniosek o utworzenie nowej parafii poprzez wydzielenie części parafii Gietrzwałd. Arcybiskup Metropolita Warmiński dekretem z dnia 29 maja 1993 roku powołał do życia rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Biesal.

W skład parafii z dniem 1 lipca 1993 roku weszły wsie: Biesal, Dłużki, Grazymy, Guzowy Piec, Guzowy Młyn, Jadaminy, Lobkajmy, Łęguty, Podlejki, Rapaty i Śródka, oraz Mańki, Gębiny, Kąpity, Makruty, Mitelki, Mycyny, Samogowo i Witułty. Miejscowości te należały uprzednio do czterech parafii, a mianowicie: Gietrzwałd,Olsztynek, Stawiguda i Sząbruk.

Kościołem parafialnym stał się dotychczasowy kościół filialny Niepokalanego Poczęcia NMP w Biesalu, który poprzednio był kaplicą ewangelicką, wybudowaną na ziemi podarowanej przez Hugona Striewskiego, właściciela ziemskiego, w 1924 r. Na terenie parafii znalazł się również zabytkowy kościół św. Mikołaja w Mańkach, kaplica Domu Pomocy Społecznej w Grazymach oraz miejsce stałego odprawiania mszy świętej w Łęgutach.

Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Leszek Niedźwiedź. W 1995 roku parafia liczyła 1291 wiernych. Podjęto starania o budowę kaplicy w Łęgutach. Kiedy starania te nie odniosły skutku, za zgodą Biskupa Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, ks. mgr Rudolfa Bażanowskiego, w dniu 15 października 2001 roku została zawarta wobec notariusza Bolesława Piotrowskiego w Olsztynie umowa użyczenia przez ewangelicko-augsburską parafię w Ostródzie jej kościoła w Łęgutach dla rzymskokatolickich nabożeństw parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Biesalu.

Duchowni parafii

Proboszczowie:

Filie parafii

  • kościół pw. św. Mikołaja w Mańkach
  • kaplica Domu Pomocy Społecznej w Grazymach

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (dawna kaplica ewangelicka) polskaniezwykla.pl [30.09.2014]

Bibliografia

Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, bp Julian Wojtkowski, "Studia Warmińskie" XL, 2003 [29.09.2014]