Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie. Źródło: archipelag.ceik.eu
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie. Źródło: archipelag.ceik.eu
Siedziba Chwalęcin
Adres Chwalęcin, 11-130 Orneta
Data powołania 1957 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Orneta
Kościół Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Orneta należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Chwalęcinie. Od 2010 r. proboszczem parafii jest ks. mgr lic. Tomasz Kociński.

Fasada kościoła parafialnego w Chwalęcinie. Fot. Magkrys. Źródło: Wikimedia Commons [25.09.2014]
Wnętrze kościoła w Chwalęcinie. Fot. Lotek70. Źródło: Wikimedia Commons [28.10.2014]

Historia parafii

Chwalęcin jest jednym z ośmiu miejsc pielgrzymkowych znanych na Warmii. We wsi znajduje się późnobarokowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, wzniesiony według projektu Krzysztofa Reimersa na miejscu wcześniejszych kaplic. Późnobarokowe wyposażenie kościoła stanowi zwartą całość — bogaty zespół malowideł ściennych, wykonanych przez Jana Lossau z Braniewa, został poświęcony historii i teologii Krzyża Świętego. Od strony drogi świątynia wygląda niepozornie, natomiast wnętrze kościoła zaskakuje przepychem późnobarokowej polichromii, przedstawiającej legendę Krzyża Świętego, któremu kościół zawdzięcza swoją nazwę.

W drugiej połowie XVII wieku kaplica znajdowała się w opłakanym stanie. Miejsce to było znane wśród ludności całego komornictwa melzackiego (pieniężnieńskiego) jako słynące z łask i cudów. Do przebudowy miano przystąpić już w latach 80. XVII wieku. Niestety sprzeciw proboszcza z Osetnika na wiele lat wstrzymał te działania, za co proboszcz miał zostać ukarany jakoby apopleksją. Jak głoszą przekazy, kiedy wyraził zgodę na budowę, choroba ustąpiła.

Niepewna sytuacja polityczna, a później wybuch Wielkiej Wojny Północnej sprawiły, że przebudowa kościoła została przesunięta w czasie. Chwalęcin stał się jeszcze bardziej znanym miejscem, kiedy w latach 1709–1711 na Warmii wybuchła epidemia dżumy. Po wygaśnięciu zarazy kapituła zdecydowała, że jako wotum za odejście choroby powstanie nie kaplica, a kościół. Ostatecznie, w 1715 roku po zbadaniu uzdrowień i cudów zadecydowano o jego budowie. Prace zlecono mieszkającemu od wielu lat w Ornecie, a pochodzącemu z Westfalii, mistrzowi budowlanemu Janowi Krzysztofowi Reimersowi. Na pewien czas prace zostały przerwanie z powodu śmierci Reimersa. Kiedy kapituła przekazała osiem tysięcy florenów, budowę dokończył, według planów pozostawionych przez Reimersa, nieznany z imienia mistrz budowlany. Konsekracji ukończonego kościoła dokonał 13 czerwca 1728 roku biskup Jan Krzysztof Szembek.

Do parafii należy również Kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wybudowana około 1880 roku i znajdująca się w Bornitach.

Duchowni parafii

Zobacz:

  • Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.

Filie parafii

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska
Zapomniane sanktuarium, gosc.pl [25.09.2014]

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003.
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945–1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006.
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie, facebook.com [25.09.2014]