Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie

Kościół parafialny.Fot. Mieczysław Kalski
Kościół parafialny.
Fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Szczytno
Adres ul. Konopnicka 72, 12-100 Szczytno
Data powołania 16.01.1893 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Szczytno
kościół kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie
archwarmia.pl

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie – parafia rzymskokatolicka mieszcząca się w Szczytnie. Przynależy do archidiecezji warmińskiej i dekanatu Szczytno w województwie warmińsko-mazurskim. Siedzibą parafii jest Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. Funkcje proboszcza sprawuje ks. mgr Andrzej Preuss.

Kościół

Rozpoczęcie budowy kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miało miejsce 6 maja 1898 r. Wówczas położono kamień węgielny w miejscu, gdzie rozpoczęto pracę budowlaną nad owym obiektem sakralnym. Rok później, 19 listopada Andrzej Thiel pełniący urząd biskupa warmińskiego wyświęcił kościół ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kolejne poświęcenie obiektu, które miało miejsce 2 lipca 1899 r., zapewniło obiektowi dodatkową godność, tj. św. Walentego.

Na początku czerwca 1905 r. w Szczytnie miała miejsce gwałtowna burza, która spowodowała znaczne zniszczenia budynku kościelnego. Piorun zniszczył wówczas organy kościelne, wieżę oraz dzwony. Do degradacji kościoła przyczyniły się również działania wojenne z okresu I wojny światowej, ponieważ Szczytno już na początku wojny znalazło się w pasie poczynań wojsk. Najbardziej ucierpiała wieża kościoła, dlatego stworzono drewniane zabezpieczenie oraz dach o konstrukcji dwuspadowej. Jeszcze w czasie trwania wojny, w 1916 r., wzniesiono plebanię. Od chwili wybudowania kościoła po dzień dzisiejszy obiekt ten służył wyłącznie katolikom.

Kościół pobudowano z cegły, w ujęciu prostokątnym. Posiada 3 nawy. Jest to budynek halowy, utrzymany w stylu neogotyckim. Prezbiterium zostało wydzielone. Wieżę wzniesiono na planie kwadratu. Po jej bocznych stronach znajdują się kaplice. Ponadto kościół posiada kruchtę i nastawę złożoną z ośmiu boków, która jest wyposażona w okrągłe tarcze zegarowe na każdej ze stron.

Autorem XX-wiecznego głównego ołtarza kościoła jest August Lorkowski, który stworzył go w swoim zakładzie mieszczącym się w Gietrzwałdzie. W środku ołtarza umieszczono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz figurę św. Jana, św. Pawła, św. Łukasza, św. Piotra, św. Mateusza, św. Marka. Ołtarze boczne również zaopatrzono w figury świętych dzięki wsparciu ks. Walentego Tolsdorfa.

Duchowni parafii

proboszcz: ks. mgr Andrzej Preuss
wikariusze: ks. mgr Dominik Bosowski; ks. mgr Jarosław Smulski; ks. mgr Piotr Jan Kaczmarczyk

Zobacz też

archwarmia.pl, Domy zgromadzeń zakonnych parafii w Szczytnie[04.08.2014]
pl.wikipedia.org, Parafie rzymskokatolickie-Szczytno[04.08.2014]
pl.wikipedia.org, Parafie w archidiecezji warmińskiej[04.08.2014]

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Parafia WNMP w Szczytnie[04.08.2014]
archwarmia.pl, Szczytno:Parafia[04.08.2014]
pl.wikipedia.org, Kościół WNMP w Szczytnie[04.08.2014]
Kościół WNMP w Szczytnie: Leksykon Kultury WiM[04.08.2014].