Paul Mollenhauer

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paul Mollenhauer

Data i miejsce urodzenia 1884 r.
Prusy Wschodnie
Data śmierci nieznana
Zawód lekarz

Paul Mollenhauer (ur. 1884 r.) – Niemiec, pochodził z Prus Wschodnich. W chwili wyjazdu z Olsztyna miał 62 lata. Był lekarzem ortopedą.

Życiorys

Wykształcenie, praca i życie

Był specjalistą ortopedii. Studia medyczne ukończył w Berlinie. W 1920 r. objął szpital w Olsztynie. Dzięki jego staraniom szpital, który liczył przed 1920 r. 25 łóżek, został powiększony do 80 i otrzymał nowoczesną aparaturę oraz sprzęt.

Specjalizował się w leczeniu chorych na gruźlicę kostno-stawową. Jego żona była Żydówką. Ponieważ był jedynym specjalistą ortopedą na południu Prus Wschodnich, którego nie udało się zastąpić, jego żonie pozwolono żyć. Był wraz z żoną i synami szykanowany. W chwili wkroczenia Armii Czerwonej do Olsztyna 22 stycznia 1945 r. ratował rannych i chorych, w tym również Polaków. Wraz z rodziną cierpiał biedę. Był aresztowany. W połowie lipca 1946 r. sąd uwolnił go od zarzutów (m.in. przynależności do siatki szpiegowskiej) i 3 sierpnia 1946 r. opuścił areszt.

10 sierpnia został wezwany do UB, gdzie proponowano mu pozostanie w Olsztynie, gdyż uważano, że jako lekarz będzie tu potrzebny. Zapewniano również, że synowie, którzy przebywali w Niemczech, będą mogli wrócić do Olsztyna. Z propozycji tych nie skorzystał i jako Niemiec został wysiedlony. Aby zdobyć pieniądze przed wyjazdem, sprzedawał sprzęt lekarski stanowiący jego własność (negatoskop kupił Szpital Wojewódzki w Olsztynie).

Wyjechał wraz z żoną z Olsztyna 14 sierpnia pociągiem (pierwszym transportem Niemców) przez Szczecin do Lubeki, skąd odebrał go starszy syn Walter, zamieszkały w Minden.

Bibliografia

Bednarski Zenobiusz, Rocznik Medyczny, tom V, volumen I, Olsztyn 1997, s. 111.