Paustry

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paustry

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Górowo Iławeckie
Liczba ludności (2010) 116[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Paustry
Paustry
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Paustry
Paustry
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Paustry (niem. Paustern) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W latach 1946–1961 wieś wchodziła w skład powiatu górowskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 116 mieszkańców (łącznie z Półwioskiem). Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Jolanta Grądzka.

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wzniesień Górowskich, 25 km na północny zachód od Bartoszyc i 3 km na północny zachód od Górowa Iławeckiego.

Dzieje miejscowości

Brak jest informacji na temat okoliczności i daty powstania wsi. Prawdopodobnie od XVI wieku stanowiła ona niewielki majątek ziemski. W 1857 roku mieszkało tu zaledwie 47 osób; pod koniec XIX wieku majątek obejmował obszar 296 ha (stan na rok 1889). Paustry należały do parafii ewangelickiej w Górowie Iławeckim. Stojący tu dawniej dwór nie zachował się.

Po II wojnie światowej wieś stała się siedzibą sołectwa (w jego skład wchodził również Kamińsk, podniesiony później do rangi sołectwa). Na bazie dawnego majątku uruchomiono tu państwowe gospodarstwo rolne. Według spisu powszechnego z 1983 roku wieś składała się z 13 budynków mieszkalnych stojących w zabudowie rozproszonej, działał tu również punkt biblioteczny. W tym samym czasie do wsi należało 12 indywidualnych gospodarstw rolnych, które łącznie obejmowały powierzchnię 174 ha. Paustry liczyły wówczas 61 mieszkańców.

Zabytki

  • dawny park dworski z XIX wieku

Przypisy

  1. Łącznie: Paustry i Półwiosek.

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Górowo Iławeckie, Górowo Iławeckie 2008 [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]