Piotr Łangowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr Łangowski

Piotr Łangowski wśród młodzieży w powojennej szkole w Wiśniewce, źródło: www.stara-wisniewka.manifo.com [11.04.2014]
Piotr Łangowski wśród młodzieży w powojennej szkole w Wiśniewce, źródło: www.stara-wisniewka.manifo.com [11.04.2014]
Data i miejsce urodzenia 1910 r.
Zakrzewo
Data i miejsce śmierci 1962 r.
Kujan
Miejsce spoczynku cmentarz w Zakrzewie

Piotr Łangowski (ur. 17 października 1910 r. w Zakrzewie, zm. 26 stycznia 1962 r. w Kujaniu) – nauczyciel szkół powszechnych w Polsce, nauczyciel szkół polskich w Niemczech. Kierownik szkoły polskiej w Lesznie i nauczyciel w szkole polskiej w Unieszewie.

Życiorys

Urodził się 17 października 1910 r. w powiecie złotowskim. Był synem Adam i Ewy. Pracował w szkolnictwie polskim w Niemczech. Zachował obywatelstwo niemieckie. 24 maja 1938 r. odebrano mu prawo nauczania w Dąbrówce Wielkiej, dlatego też powrócił do Zakrzewa. W 1939 r. przebywał w Bachum. W czasie II wojny światowej walczył na froncie włoskim i dostał się do niewoli. Następnie służył w Polskich Siłach Zbrojnych. Po wojnie powrócił do powiatu złotowskiego. Zmarł w Kujaniu.

Szkoła i wykształcenie

Uczył się w niemieckiej szkole ludowej w Zakrzewie. Następnie kształcił się w państwowym Seminarium Nauczycielskim w Tucholi. W 1931 r. zdał egzamin dojrzałości, a w 1934 r. drugi egzamin pedagogiczny w Seminarium Nauczycielskim w Poznaniu.

Praca

Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1931 r. W latach 1931–1933 uczył w szkole w Lubiewie (powiat tucholski), w Wielkim Mędromierzu i w Żalnie. W 1933 r. został powołany do pracy w oświacie polskiej w Niemczech. Był nauczycielem w szkole polskiej w Wiśniewce. W 1935 r. pracował w katolickich szkołach polskich na Warmii, najpierw w Katolickiej Szkole Polskiej w Lesznie, później w Katolickiej Szkole Polskiej w Unieszewie.

Następnie pracował w Dąbrówce Wielkiej. Od lutego do maja 1939 r. uczył na kursach języka polskiego w Bachum. Po wojnie pracował w szkołach w Wiśniewce i Kujaniu.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Był członkiem Towarzystwa Nauczycieli Polskich w Niemczech.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.