Piotr Galusik

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Piotr Galusik

Data i miejsce urodzenia 1914 r.
Rheinhausen
Data i miejsce śmierci 1939 r.
Sachsenhausen

Piotr Galusik (ur. 2 czerwca 1914 r. w Rheinhausen, zm. 1939 r. w Sachsenhausen) – nauczyciel szkół polskich w Niemczech. Kierownik Prywatnej Katolickiej Szkoły Powszechnej w Purdzie.

Życiorys

Urodził się w Nadrenii. Wykształcenie zdobywał w szkołach niemieckich. Posiadał obywatelstwo niemieckie. W 1939 r. został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Tam też zamordowano go pod koniec 1939 r.

Szkoła i wykształcenie

W 1933 r. ukończył gimnazjum. Dwa lata później otrzymał dyplom Akademii Pedagogicznej w Bytomiu. W 1936 r. uczęszczał w Trokach na kurs wakacyjny dla nauczycieli z zagranicy.

Praca

W 1935 r. odbywał praktykę pedagogiczną w szkole w Wielkopolsce. Następnie objął został kierownikiem Prywatnej Katolickiej Szkoły Powszechnej w Purdzie. Obowiązki pełnił do 31 maja 1936 r., kiedy to został pozbawiony prawa nauczania w Prusach Wschodnich.

Następnie pracował w Berlinie w centrali Związku Polaków w Niemczech oraz w III Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech w Bochum.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

W Berlinie prowadził kursy języka polskiego. Działał w Związku Polaków w Niemczech.

Ciekawostki

W trakcie studiów otrzymywał stypendium Związku Polaków w Niemczech.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.