Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu – początek działalności stowarzyszenia jest związany z powstaniem Komitetu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, a także kół terenowych. W Polsce działa łącznie 29 kół terenowych tego stowarzyszenia. Koło PSOUU w Elblągu posiada własną osobowość prawną oraz status Organizacji Pożytku Publicznego. Działalność koła koncentruje się wokół trzech placówek: Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Elblągu, Środowiskowego Domu Samopomocy, a także Warsztatów Terapii Zajęciowej. Obecnym przewodniczącym zarządu koła PSOUU w Elblągu jest Beata Peplińska-Strehlau.
Spis treści
Historia
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Elblągu jest jednostką terenową, która kontynuuje działalność Komitetu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski utworzonego w 1963 roku przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. W 1984 roku Komitet zmienił nazwę na Krajowy Komitet Pomocy Osobom z Upośledzeniem Umysłowym.
W lutym 1992 roku dwudziestu jeden rodziców dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w celu zaspokojenia potrzeb edukacyjnych oraz rehabilitacyjnych postanowiło utworzyć elbląskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Wskutek aktywnej działalności elbląskiego koła, już w grudniu 1992 roku powstała pierwsza placówka działająca w tym mieście – Dzienne Centrum Aktywności. Była to pierwsza tego typu placówka w całym kraju.
1 września 1998 roku utworzono Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy. Placówka w 2005 roku zmieniła nazwę na Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy.
Sześć lat później – 14 października 2004 roku – koło PSOUU w Elblągu zostało wpisane do krajowego rejestru stowarzyszeń. W odpowiedzi na starania zarządu koła Prezydent Elbląga powierzył jednostce terenowej PSOUU zadanie utworzenia i prowadzenia Środowiskowego Domu Samopomocy, który rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 2008 roku.
Od 2007 roku koło prowadzi również Warsztat Terapii Zajęciowej. W 2012 roku przyznano elbląskiego kołu PSOUU status organizacji pożytku publicznego.
Statut
Podstawowym dokumentem o charakterze statutowym koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Elblągu jest status całego, ogólnopolskiego stowarzyszenia. Dokument ten zbudowany jest z następujących działów:
- Rozdział I. Postanowienia ogólne
- Rozdział II. Cele i środki działania
- Rozdział III. Członkowie, ich prawa i obowiązki
- Rozdział IV. Włądze i organy Stowarzyszenia
- Rozdział V. Koła - oddziały terenowe
- Rozdział VI. Majątek i fundusze stowarzyszenia
Pełna wersja statutu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym [14.06.2014]
Cele
Celem PSOUU koła w Elblągu jest podejmowanie działań, których zadaniem jest:
- wyrównywanie szans osób z upośledzeniem umysłowym
- tworzenie warunków przestrzegania praw człowieka wobec osób z upośledzeniem umysłowym
- aktywizacja osób z upośledzeniem umysłowym do życia społecznego
- wspieranie rodzin osób z upośledzeniem umysłowym
Zarząd
- Beata Peplińska-Strehlau - przewodnicząca
- Krystyna Jon - skarbnik
- Marzena Wrzosek - sekretarz
- Dorota Gorgol - członek
- Małgorzata Jagodzińska - członek
- Andrzej Furs - członek
Formy działalności
Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Dobrym Mieście w celu realizacji postanowień statutowych podejmuje następujące działania:
- prowadzenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego będącego niepubliczną placówką służby zdrowia oraz niepubliczną placówką oświatową przeznaczoną dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, w wieku 0-25 lat
- prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy skierowanego do osób dorosłych z upośledzeniem umysłowym i z kalectwami sprzężonymi w celu podtrzymania aktywności życiowej i ciągłego uspołeczniania
- prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej, który jest placówką pobytu dziennego umożliwiająca osobom niepełnosprawnym, mającym trudności z podjęciem pracy, rehabilitację społeczną i zawodową w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Zajęcia są realizowane w ramach sześciu pracowni: stolarstwa artystycznego i użytkowego, gospodarstwa domowego, gospodarczo-porządkowej, plastyczno-ceramicznej, technik różnych i witrażu, umiejętności społecznej
- udzielanie porad rodzinom osób niepełnosprawnych przez prawników, psychologów, pracowników socjalnych
- podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia osób z upośledzeniem umysłowym
- promowanie wolontariatu
Bibliografia
Baza organizacji pozarządowych i instytucji [14.06.2014]
Krajowy Rejestr Sądowy online [14.06.2014]
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym [14.06.2014]
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Elblągu [14.06.2014]