Różnowo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Rożnowo

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Gmina Miłakowo
Liczba ludności (2010) 102
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 14-310
Tablice rejestracyjne NOS
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rożnowo
Rożnowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rożnowo
Rożnowo
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Różnowo (niem. Gut Rosenau, od 1938 r.Rosenau) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłakowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 102 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Anna Sadrina-Ostrowska[1].

Położenie

Miejscowość położona jest w odległości 3 km na północny zachód od Miłakowa. Różnowo leży na Mazurach Zachodnich (Pojezierze Iławsko-Ostródzkie).

Dzieje miejscowości

Wieś została założona w 1352 roku, kiedy to rycerz von Steelstrang otrzymał nadanie ziemskie. Kolejnymi właścicielami majątku były rodziny von Strakowski i von Spiess. Różnowo i okolice dopiero po zakończeniu wojny trzynastoletniej w roku 1466 zwróciły uwagę polskich osadników. W 1890 roku Różnowo stało się własnością Hermana Jebensa, którego rodzina zarządzała majątkiem aż do 1945 roku. W wieku XX dobra w Różnowie obejmowały powierzchnię prawie 600 ha. Majątek słynął w tym czasie z hodowli koni trakeńskich. Jedno z najciekawszych wydarzeń w historii majątku miało miejsce na początku XIX stulecia. W 1812 roku we dworze mieszkał marszałek napoleoński Michel Ney. Po 1945 roku na terenie majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. W tym czasie natknięto się na zbiorową mogiłę, najprawdopodobniej żołnierzy francuskich, zabitych przez hitlerowców w styczniu 1945 roku. W 1968 roku gromada Różnowo wchodziła w skład powiatu iławskiego. W roku 1973 jako majątek Różnowo należał do powiatu morąskiego.

Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa.

Zabytki

W Różnowie znajduje się jeden z najstarszych zachowanych dworów, wzniesiony z wieku XVII, przebudowany w XIX stuleciu. Jeszcze po II wojnie światowej we wnętrzach zachowały się piece ze słynnymi kaflami z Delft. Obecnie w posiadaniu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obiekt wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Bibliografia

Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 2001.
Morąg. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1973.
http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims/ Bank Danych Lokalnych GUS] [16.08.2013]
Wojewódzka Ewidencja Zabytków [16.08.2013]

Przypisy