Rezerwat Świńskie Bagno

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Świńskie Bagno

Rodzaj rezerwatu torfowiskowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 1993
Powierzchnia 16,10 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Świńskie Bagno
Rezerwat przyrody Świńskie Bagno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Świńskie Bagno
Rezerwat przyrody Świńskie Bagno
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Świńskie Bagno – utworzony w 1993 r. (MP nr 5, poz. 45), zajmuje powierzchnię 16,10 ha i jest położony w gminie Iłowo, w Nadleśnictwie Dwukoły. Celem powołania rezerwatu jest ochrona torfowiska przejściowego i niskiego o powierzchni 5,39 ha wraz z fragmentem towarzyszącego mu lasu (10,72 ha).

O rezerwacie

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Torfowisko ma postać torfowiska niskiego i przejściowego. Torfowisko niskie związane jest z powstałym wyrobiskiem potorfowym, zajętym częściowo przez fitocenozy szuwaru trzcinowego i turzycowego, w części tworzy niewielki, otwarty zbiornik wodny. Torfowisko przejściowe posiada postać mszaru torfowcowo-turzycowego, który otacza wąski pas boru bagiennego. Z torfowiskiem graniczą powierzchnie leśne, mające postać boru mieszanego świeżego, boru mieszanego wilgotnego i lasu mieszanego świeżego.

Zwierzęta

W rezerwacie, szczególnie w jego torfowiskowej części występuje interesująca awifauna. Można zaobserwować tu m.in. żurawia i kanię czarną. Ponadto jest to miejsce pierzenia się licznych stad kaczki krzyżówki.

Rośliny

W drzewostanie dominuje dąb szypułkowy w wieku 75 lat, któremu towarzyszy w warstwie dolnej topola osika, brzoza brodawkowata i grab.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [10.12.2014]
Rezerwat przyrody Świńskie Bagno, pl.wikipedia.org [10.12.2014]

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Galeria zdjęć