Rezerwat Czapliniec Werski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Czapliniec Werski (zlikwidowany)

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1982
Powierzchnia 14,59 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Czapliniec Werski (zlikwidowany)
Rezerwat przyrody Czapliniec Werski (zlikwidowany)
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Czapliniec Werski (zlikwidowany)
Rezerwat przyrody Czapliniec Werski (zlikwidowany)
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Czapliniec Werski (zlikwidowany) – nieistniejący już rezerwat przyrody o powierzchni 14,59 ha położony był w gminie Rybno (powiat działdowski), w okolicy wsi Wery, na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego, w Nadleśnictwie Lidzbark Welski. Został utworzony w 1982 (MP nr 25, poz. 233), a zlikwidowany w 2007 roku.

Czapla siwa (Ardea cinerea). Fot. JJ Harrison. Źródło: en.wikipedia.org

O rezerwacie

Rezerwat utworzono w celu ochrony ostoi czapli siwej. Gatunek ten nie podlega w Polsce ochronie gatunkowej, mimo że nie jest to w naszym kraju ptak bardzo liczny (nie jest też specjalnie tępiony). Pomimo tego w porze lęgowej zasługuje w pełni na ochronę.

W styczniu 2007 r. weszło w życie rozporządzenie nr 50 wojewody warmińsko–mazurskiego z dn. 13 grudnia 2006 r. likwidujące rezerwat Czapliniec Werski.

Zwierzęta

W zlikwidowanym rezerwacie znajduje się populacja czapli siwej, która gnieździ się wysoko w koronach sosny. Gniazda w łącznej liczbie 40-50 występują zwykle po kilka na jednym drzewie.

Rośliny

Drzewostan zlikwidowanego rezerwatu tworzą sosny w wieku około 50-70 lat. W podszyciu występuje jałowiec pospolity, leszczyna, podrost brzozy brodawkowatej, a w runie spotykamy m.in. borówkę czernicę, brusznicę, konwalię majową i liczne gatunki mchów.

Ciekawostki

Przylot czapli siwych obserwuje się zazwyczaj na przełomie lutego i marca, natomiast odlot rozpoczyna się w sierpniu. Samica składa w gnieździe 3-5 jaj koloru bladoniebieskozielonego. W czasie lęgów dno lasu pokrywają znaczne ilości skorupek, a czasie wychowywania młodych z drzew rozchodzą się ostre krzyki piskląt. Dodatkowo szum przylatujących i odlatujących ptaków w tym okresie czyni to miejsce bardzo głośnym.

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.
pl.wikipedia.org [09.02.2015]