Rezerwat Czaplisko Ławny Lasek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Czaplisko Ławny Lasek

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1963
Powierzchnia 7,62 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Czaplisko Ławny Lasek
Rezerwat przyrody Czaplisko Ławny Lasek
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Czaplisko Ławny Lasek
Rezerwat przyrody Czaplisko Ławny Lasek
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Czaplisko Ławny Lasek – rezerwat utworzony w 1963 r. (MP nr 65, poz. 237) w celu ochrony kolonii czapli siwej w starodrzewiu sosnowym. Położony jest na wschodnim brzegu jeziora Uplik, 1 km na południowy zachód od wsi Zgon, w granicach Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w gminie Piecki, w Nadleśnictwo Strzałkowo.

O rezerwacie

Rezerwat utworzono w celu ochrony czapli siwej. Z czasem czaple przeniosły się na przeciwległy brzeg jeziora i razem z kormoranami utworzyły dużą kolonię. Obecnie i ta kolonia czapli pustoszeje.

Mimo że czaple opuściły rezerwat, obiekt pozostaje pod ochroną ze względu na potrzebę zachowania cennego, 210-letniego starodrzewu sosny zwyczajnej rasy mazurskiej, zwanej krutyńską. W starych dziuplastych sosnach i świerkach gniazduje wiele dziuplaków, jak na przykład dzięcioł czarny.

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego [09.02.2015]
pl.wikipedia.org [09.02.2015]

Galeria zdjęć