Rezerwat Jezioro Orłowo Małe

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1958
Powierzchnia 14,76 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe
Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe
Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe – rezerwat przyrody utworzony w 1958 r. ("Monitor Polski" nr 38, poz. 225) w celu ochrony ostoi żółwia błotnego. Znajduje się w gminie Nidzica, około 0,8 km na północ od wsi Orłowo i około 10 km na północ od Nidzicy.

O rezerwacie

Rezerwat zajmuje powierzchnię 14,76 ha. Jezioro Orłowo Małe jest zarastającym zbiornikiem wodnym o głębokości 2 m, stanowiącym odnogę Jeziora Orłowo Duże. Brzegi jeziora porasta pas oczeretów.

Zwierzęta

Rezerwat był przez wiele lat jedynym w kraju rezerwatem ustanowionym z myślą o ochronie żółwia błotnego. Gatunek ten składa jaja w pobliżu brzegu zbiornika pod ziemią. Żółw błotny żywi się głównie robakami, owadami, rybami, mięczakami, żabami, czasem też roślinnością. Pora godowa żółwia to głównie maj, jaja składane są na przełomie czerwca i lipca. Żółwie błotne żyją nawet do 120 lat. Osuszanie terenów podmokłych, wzrost zanieczyszczenia wód oraz działalność człowieka sprawiają, że gatunek ten należy do bardzo zagrożonych.

Występowanie żółwia błotnego na Warmii i Mazurach

Żółwie występują w naszym województwie w okolicach Waplewa, Orłowa, Miłomłyna, Mrągowa i Piecek. Oprócz omawianego rezerwatu istnieją jeszcze trzy obiekty (rezerwat, użytek ekologiczny i pomnik przyrody) w województwie objęte ochroną w celu zachowania miejsc bytowania i rozrodu tego gada.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [12.12.2014]
Rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe, pl.wikipedia.org [12.12.2014]

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Galeria zdjęć