Rezerwat Kadyński Las

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Kadyński Las

Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1972
Powierzchnia 8,11 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Kadyński Las
Rezerwat przyrody Kadyński Las
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Kadyński Las
Rezerwat przyrody Kadyński Las
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Kadyński Las – rezerwat przyrody utworzony w 1972 roku ("Monitor Polski" nr 53, poz. 283) i leży na terenie gminy Tolkmicko, koło miejscowości Kadyny, w lasach należących do Nadleśnictwa Elbląg. Obszar o powierzchni 8,11 ha objęto ochroną w celu zachowania fragmentu starego lasu bukowego z pojedynczymi sędziwymi dębami szypułkowymi.

O rezerwacie

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Rezerwat położony jest w strefie brzeżnej Wysoczyzny Elbląskiej. Wysokie krawędzie Wysoczyzny od strony Zalewu Wiślanego mają charakter starego, martwego klifu abrazyjnego, przekształconego w wyniku erozji. Kilkaset lat temu w składzie gatunkowym lasów kadyńskich przeważały dęby. Pod koniec VII wieku większość z nich wycięto. Pozostałością po tych lasach jest duża ilość pomnikowych dębów w rezerwacie. Największy z nich "Dąb Jana Bażyńskiego" ma około 690 lat i 993 cm obwodu na wysokości 1,3 m. Jest najgrubszym dębem w kraju.

Rośliny

W drzewostanie bukowym występują również dąb, grab, klon, wiąz górski, lipa, jesion. Z kolei w runie rezerwatu można spotkać: lilię złotogłów, przytulię wonną, bluszcz pospolity, kopytnik pospolity, podkolan biały i przetacznik górski.

Ciekawostki

Na południowy wschód od rezerwatu znajduje się zabytkowy zespół pałacowy w Kadynach, który stanowi dodatkową atrakcję dla zwiedzających rezerwat. Natomiast na północny zachód od rezerwatu jest położony zespół poklasztorny z odbudowanym kościołem franciszkańskim.

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [03.12.2014]
Rezerwat przyrody Kadyński Las, pl.wikipedia.org [03.12.2014]
pkwe.pl [03.12.2014]

Galeria zdjęć