Rezerwat Mokre

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Mokre

{{{Opis_zdjęcia}}}
Podkolan zielonawy (Platanthera chlorantha). Fot. Orchi. Źródło: Commons Wikimedia
Rodzaj rezerwatu leśny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1958
Powierzchnia 7,0 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Mokre
Rezerwat przyrody Mokre
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Mokre
Rezerwat przyrody Mokre
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Mokre – rezerwat przyrody utworzony w 1958 r. (MP nr 16, poz. 106) w celu ochrony lasu łęgowego o naturalnym charakterze. Położony jest 1 km na wschód od wsi Sztynort i 10 km na południowy zachód od Węgorzewa, siedziby władz gminnych. Rezerwat o powierzchni 7,0 ha znajduje się na półwyspie u północnego brzegu Jeziora Dargin w Nadleśnictwie Borki.

O rezerwacie

Rośliny

Rezerwat obejmuje 150-letni dorodny starodrzew dębowo-jesionowy z niewielką domieszką olchy czarnej, wiązu pospolitego i świerka, stanowiący fragment naturalnego lasu łęgowego. Znaczną część drzewostanów tworzy 170-letni jesion i dąb w wieku 190 lat. Wiekowe jesiony i dęby osiągają wysokość 30–35 m. Drzewostany rezerwatu mają wysokie zadrzewienie 1,0–1,6 i rzadko spotykaną zasobność wynoszącą w przypadku jesionu 600 m sześciennych masy drzewnej na 1 ha, w przypadku dębu 780 m3/ha.
W podszycie występują m.in. kruszyna pospolita, czeremcha zwyczajna, kalina koralowa, porzeczka czarna, głóg jednoszyjkowy i wiciokrzew suchodrzew. Bogate runo pokrywa 70-100% powierzchni. Z gatunków chronionych spotyka się podkolan zielonawy (Plantathera chlorantha). Flora rezerwatu liczy około 80 gatunków roślin naczyniowych.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [12.12.2014]

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Galeria zdjęć