Rezerwat Piłaki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Piłaki

Rodzaj rezerwatu faunistyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1991
Powierzchnia 53,12 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Piłaki
Rezerwat przyrody Piłaki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Piłaki
Rezerwat przyrody Piłaki
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Piłaki – rezerwat przyrody utworzony w 1991 r. (MP nr 38, poz. 273) w celu ochrony noclegowiska żurawi w okresie wędrówek, miejsc żerowania i gniazdowania licznych gatunków ptaków oraz stanowisk rzadkich roślin. Rezerwat o powierzchni 53,12 ha jest położony około 3 km na wschód od Rybna w gminie Sorkwity, w Nadleśnictwie Mrągowo.

O rezerwacie

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Rezerwat obejmuje zalądowione jezioro (starą południową odnogę Jeziora Piłakno), którego miejsce zajmuje obecnie torfowisko niskie utworzone na grubych pokładach gytii i kresy jeziornej.

Zwierzęta

Ze względu na trudno dostępne, podmokłe tereny rezerwat stał się miejscem lęgów i pierzenia żurawi lokalnych oraz miejscem odpoczynku stad żurawi przelotnych (ok. 600 osobników). Ponadto stwierdzono tu obecność 30 innych gatunków ptaków, zarówno lęgowych, jak i zalatujących na żerowisko. Są to m.in.: bocian czarny, jastrząb, myszołów, orlik krzykliwy, kszyk, słonka, samotnik, pokrzywnica, pokląskwa, strumieniówka, łozówka, piegża, cierniówka, gajówka, wilga, kruk, dziwonia i gil.

Rośliny

Na torfowisku występują różne gatunki turzyc, wełnianki, skrzypy, kępy i trzciny, pałki szerokolistna i wąskolistna, płaty bobrka trójlistkowego, wierzby, kępy młodych brzezin i olszyn. W kępach brzóz i olch rosną storczyki z rodzaju kruszczyków (Epipactis), listera jajowata i żłobik koralowy, a na otwartych turzycowiskach storczyk krwisty.

Ciekawostki

W południowej części rezerwatu około 1991 roku osiedliły się bobry, których działalność rozpoczęła korzystny proces przywracania stosunków wodnych do stanu sprzed odwodnień wykonanych sztucznie przez człowieka. Powołanie rezerwatu ochroniło ten teren przed zniszczeniem przez planowaną eksploatację wapna.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [10.12.2014]

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Galeria zdjęć