Rezerwat Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie

Rodzaj rezerwatu florystyczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1958
Powierzchnia 0,6 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie
Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie
Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie – rezerwat przyrody utworzony w 1958 r. (MP nr 16, poz. 104 z 15.03.1958 r.) w celu ochrony stanowiska obuwika pospolitego (Cypripedium calceolus). Jest to rezerwat częściowy o powierzchni 0,6 ha, położony w gminie Kurzętnik. Położony jest w obrębie Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

O rezerwacie

Rośliny

Na terenie rezerwatu oprócz obuwika pospolitego odnotowano inne interesujące gatunki roślin, takie jak: wawrzynek wilczełyko, kokorycz pusta i wątła, złoć żółta i mała. W rezerwacie storczyk występuje nielicznie w grądzie niskim, reprezentującym postać grądu kokoryczowego. Drzewostan stanowi lipa drobnolistna, miejscami olsza czarna. Warstwa krzewów buduje dodatkowo dereń świdwa, leszczyna, trzmielina zwyczajna i brodawkowata, miejscami kalina koralowa. W runie występuje kostrzewa olbrzymia, kupkówka Aschersona.
Zachodnią część rezerwatu objętą okresowymi zalewami porasta fragmentarycznie wykształcony łęg jesionowo-olchowy. W drzewostanie dominuje olcha czarna, warstwę krzewów tworzy wierzba łoza, kruszyna, dereń świdwa oraz podrost olchy. Dobrze wykształcone runo składa się z psianki słodkogórz, karbieńca pospolitego, pokrzywy zwyczajnej, jasnoty plamistej, tojeści bukietowej i nerecznicy błotnej.

Ciekawostki

Storczyk obuwik jest gatunkiem o zasięgu eurosyberyjskim. Populacje tej rośliny są z reguły bardzo małe liczbowo. Jest bardzo wrażliwy na zmiany środowiska, nie posiada odpornych stadiów życiowych i odznacza się bardzo krótkim sezonem rozrodczym. Zmniejszanie się liczby osobników wynika z braku optymalnych warunków ekologicznych ze względu na znaczne ocienienie runa przez silnie rozrośniętą warstwę krzewów.
Nieoficjalna nazwa większej z trzech wysp na jeziorze Partęczyny Wielkie brzmi: Wielka Syberia.
Rezerwat przyrody Wyspa na Jeziorze Partęczyny Wielkie jest najmniejszym rezerwatem w województwie warmińsko-mazurskim.

Zobacz też

Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [10.12.2014]
mojemazury.pl [10.12.2014]

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.

Galeria zdjęć