Robert Gransicki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Gransicki

Robert GransickiŹródło: www.glomsk.toowo.pl [11.04.2014]
Robert Gransicki
Źródło: www.glomsk.toowo.pl [11.04.2014]
Data i miejsce urodzenia 1900 r.
Pieszczewo
Data i miejsce śmierci 1939 r.
Kartuzy
Odznaczenia
Krzyż Grunwaldu III klasy

Robert Gransicki (ur. 16 września 1900 r. w Pieszczewie, zm. 14 września 1939 r. w Kartuzach) – nauczyciel szkół polskich w Niemczech. Kierownik szkoły polskiej w Pluskach.

Życiorys

Urodził się na Kaszubach w rodzinie chłopskiej. Kształcił się w szkołach niemieckich. W Pluskach ożenił się z Jadwigą Brzeszczyńską, z którą miał czworo dzieci. W sierpniu 1939 r. został aresztowany, a następnie zamordowany przez hitlerowców 14 września 1939 r. w lesie kartuskim. Pochowano go w mogile zbiorowej.

Szkoła i wykształcenie

Ukończył preparandę nauczycielską w Kwidzynie i Seminarium Nauczycielskie w Kościerzynie.

Praca

W 1919 r. podjął pracę jako nauczyciel tymczasowy w szkole w Nowej Wsi. Następnie uczył w szkole w Koszyczkowie i w Golubiach. W 1929 r. zgłosił się jako społecznik do pracy w oświacie polskiej w Niemczech. Pod koniec 1929 r. objął kierownictwo w Katolickiej Szkole Polskiej w Pluskach. W maju 1937 r. szkoła w Pluskach została zlikwidowana, a Gransicki przeniósł się do pracy w szkole w Głomsku.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Był dyrygentem chóru, kierował amatorskim zespołem teatralnym. Pełnił funkcję sekretarza kółka rolniczego na terenie wsi Stężyca i Golubie. Przewodniczył Towarzystwu Powstańców i Wojaków w Szymbarku. Organizował kursy oświaty rolniczej. Był członkiem Towarzystwa Nauczycieli Polskich w Niemczech.

Nagrody i odznaczenia

Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Grunwaldu III klasy.

Ciekawostki

Był inicjatorem budowy nowej szkoły w Pluskach, którą zakończono w 1932 r. W budynku mieściły się izby lekcyjne, przedszkole, biblioteka, świetlica i mieszkanie nauczycielskie.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.

glomsk.toowo.pl [11.04.2014]

Oracki Tadeusz, Sylwetki polskich nauczycieli i organizatorów szkolnictwa na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920–1939, "Komunikaty Mazursko-Warmińskie" 1961, nr 2.