Robert Małłek

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Małłek

Data i miejsce urodzenia 9 października 1909 r.
Brodowo
Zawód pedagog

Robert Małłek (ur. 9 października 1909 r. w Brodowie, zm. 1939 r.) – pedagog i przyjaciel młodzieży, jeden ze współzałożycieli Związku Mazurów.

Życiorys

Robert Małłek urodził się 9 października 1909 roku w Brodowie w rodzinie Wilhelma i Henryki Augusty z d. Mareńskiej. W 1922 roku uczył się w Działdowie w nowo otwartym w seminarium nauczycielskim. Ukończył je w 1928 roku i zaczął odbywać praktykę w Brodowie. Potem uczył w szkole we wsi Kurki pod Działdowem. Przez siedem lat był nauczycielem w Działdowie. Należał do grona 19 założycieli Związku Mazurów.

Przed 20 września 1939 roku został aresztowany przez gestapo w Kurkach i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Hohenbruch pod Królewcem. Pracował tam przy wyrębie lasu i wykopkach ziemniaków. W grudniu 1939 roku zgłosił się na apel gestapo, który był skierowany dla pragnących rozpocząć polskie nauczanie w Generalnej Guberni. Niemcy przewieźli Roberta z grupą nauczycieli do Działdowa i umieścili go w koszarach.

W lesie pod Komornikami 8 grudnia 1939 roku o godzinie czwartej rano wszystkich rozstrzelali. Podczas egzekucji znajomy Roberta, Kurt Schau, który miał strzelać, zemdlał. Kierujący akcją Krause nakazał, aby tego aktu dokonał rolnik Tews z Tylic, którego dzieci uczył Robert Małłek. Doszło do wymiany zdań. Na stwierdzenie Tewsa, że Małłek jest jednym z nich, Robert oświadczył, że czuje się Polakiem. Wtedy Tews pod groźbą utraty własnego życia strzelił do działdowskiego nauczyciela.

Bibliografia

Chłosta Jan, Ludzie godni pamięci. Warmińsko-mazurscy patroni olsztyńskich ulic, Olsztyn 1997.