Roje

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Roje

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Gmina Miłakowo
Liczba ludności (2010) 99
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 14-310
Tablice rejestracyjne NOS
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Roje
Roje
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Roje
Roje
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Roje (niem. Royen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Miłakowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 r wieś liczyła 99 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Hanna Walczyk [1].

Położenie

Miejscowość położona jest na Mazurach Zachodnich (Pojezierze Iławsko-Ostródzkie), w odległości 2 km od jeziora Ponapry Wielkie (Peneper Duży). Około dwóch kilometrów na północ od wsi zlokalizowany jest pagórek o wysokości 123 m zwany Okrągłą Górą (niem. Kugels Berg). Na wschód od miejscowości położony jest las zwany Rojskim Lasem (niem. Royer Wald).

Dzieje miejscowości

Okolice dzisiejszej miejscowości zamieszkane były z pewnością w epoce brązu. Dowodzą tego odkryte w Rojach zniszczone pochówki szkieletowe i uszkodzone kurhany. Wieś po raz pierwszy wzmiankowano w dokumentach z roku 1325 jako o wsi pruskiej leżącej na około 8 włókach. Pierwsi polscy osadnicy zaczęli napływać w okolice dopiero w roku 1466. Przynajmniej do końca XV wieku Roje miały zatem wyłącznie pruski charakter. Pierwotna nazwa Rogin najprawdopodobniej stanowi nawiązanie do litewskiego wyrazu rojus, oznaczającego raj. Nie znamy liczby ofiar epidemii dżumy z lat 1709–1711, która niewątpliwie dotknęła również miejscowość. Nie doszło chyba jednak do znacznego wyludnienia wsi. W roku 1782 odnotowano w Rojach istnienie 14 domów. Natomiast w 1858 w 20 gospodarstwach domowych zamieszkiwało 152 osób.

Szkoła została założona na początku XVIII wieku jako jednoklasowa. Uczęszczały do niej dzieci z pobliskich Ponar. Roje były folwarkiem wchodzącym w skład klucza majątkowego rodu von Groeben z siedzibą w Ponarach. Około 1850 roku cały majątek obejmował obszar blisko 500 ha. Uległ uszczupleniu dopiero na początku XX wieku na skutek uwłaszczenia chłopów. W latach 1937–1939 Roje zamieszkiwało 113 osób. W roku 1973 wieś należała do powiatu morąskiego.

Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa.

Gospodarka

We wsi znajduje się siedziba leśnictwa należącego do Nadleśnictwa Dobrocin.

Przyroda

Na terenie miejscowego leśnictwa znajduje się pomnik przyrody głaz narzutowy.

Bibliografia

Morąg. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1973.
Bank Danych Lokalnych GUS [30.08.2013]

Przypisy